Kineziterapija – tai viena pagrindinių reabilitacijos priemonių, skirta gydyti, grąžinti, kompensuoti vaikų ir suaugusiųjų prarastas judėjimo funkcijas, stiprinti ir palaikyti sveikatą, vykdyti ligų, traumų ir negalios prevenciją pasitelkiant judesį.
Kineziterapija kūdikiams – fiziniai pratimai, stimuliuojantys kūdikių fizinį augimą (motorines funkcijas), protinę veiklą, normalizuojantys raumenų tonusą, teigiamai veikiantys kraujotakos, kvėpavimo ir medžiagų apykaitos funkcijas. Kūdikių mankšta rekomenduojama 1,5–12 mėnesių mažyliams.
Kineziterapija baseine/vertikalioji vonia – vertikalūs stuburo ir sąnarių tempimo pratimai vandenyje. Šioje procedūroje susijungia vandens ir kineziterapijos gydomasis poveikis sutrikusioms raumenų, raiščių, kaulų bei sąnarių funkcijoms. Atsipalaidavus raumenims ir esant daliniam nesvarumui, pratimai atliekami daug lengviau ir be skausmo. Atliekant pratimus atsipalaiduoja ir sustiprėja raumenys, tvirtėja raiščiai, atsilaisvina suspausti diskai, gerėja stuburą supančių raumenų mityba bei stuburo paslankumas.
Kūdikių plukdymas ir mankšta vandenyje. Vanduo teigiamai veikia mažylio emocijas, skatina greičiau augti ir vystytis, stiprina raumenis. Plukdomi ir mankštinami vandenyje kūdikiai pradeda anksčiau sėdėti, stovėti, vaikščioti. Vanduo grūdina organizmą, mažyliai rečiau serga virusinėmis ligomis.
Sausas stuburo tempimas su „Mili + TRACompiuter“ stalu taikomas įvairiems raumenų-skeleto sistemos biomechanikos sutrikimams gydyti. Ypač efektyvus tarpslankstelinių diskų išvaržų atvejais. Tempiant grąžinama taisyklinga stuburo geometrinė konfigūracija, sumažėja spaudimas pažeistame diske, padidėja jo aukštis. Dėl to sumažėja facetinių sąnarių spaudimas, mažiau spaudžiama nervinė šaknelė, suaktyvėja medžiagų apykaita ir sudaromos sąlygos diskui gyti.
Be teikiamų kineziterapijos paslaugų skyriuje atliekamas mokslinis darbas, pasitelkiant modernias tyrimų priemones, pavyzdžiui, izokinetinį dinamometrą „Biodex Multi-Joint System – PRO4“. Ištyrimas „Biodex PRO4“ rekomenduojamas po ilgalaikės galūnės imobilizacijos, esant ryškiai raumenų hipotrofijai, po ūmių ar lėtinių atramos judamojo aparato susirgimų, traumų, operacijų, reabilitacijos ar treniruočių programai įvertinti.
Ergoterapija – prarastų įgūdžių ir veiklos (kasdienės, darbinės, žaidimų bei laisvalaikio) grąžinimas. Skyriaus ergoterapeutas formuoja, ugdo ar lavina kasdienių veiklos sričių įgūdžius specialiai įrengtoje savarankiško gyvenimo buto erdvėje; lavina sensoriką, smulkiąją ir stambiąją motoriką, kognityvines (pažintines) funkcijas. Ergoterapijos procedūrose taikoma nauja darbo su vaikais metodika: žaidimų terapija, t. y. virtuali reabilitacija, naudojant „Xbox 360 Kinect“. Naudojama interaktyvi pažintinių funkcijų lavinimo sistema „REHACOM“; „MO-HO“ žmogaus užimtumo modelis.
Klinikinio logopedo veikla. Tai sveikatinimo veikla, skirta vaikų kalbos, maitinimosi, komunikacijos ir rijimo sutrikimams šalinti, atsiradusiems dėl perinatalinės patologijos, raidos, kvėpavimo sistemos sutrikimų, anatominių burnos organų trūkumų, burnos ir veido miofunkcinių sutrikimų, ryklės ir gerklų, nervų sistemos, psichikos ar genetinių ligų, taip pat tų sutrikimų požymiams mažinti ar sutrikusioms funkcijoms kompensuoti.
Klinikinis logopedas konsultuoja ir taiko logopedinę terapiją:
- „VocaSTIM - Master“ įranga - skirta gerklų parezės, afazijos, disfagijos, dizartrijos, sunkiam rijimui, insulto pažeistas balso stygas gydyti.
- Hjustono metodika.
- Logopedinio teipavimo metodika.
- Kalbos ir komunikacijos sutrikimų šalinimas.
- Balso sutrikimų šalinimas.
- Rijimo sutrikimų šalinimas.
- Miofunkcinė terapija.
- Maitinimo terapija.
Medicinos psichologas konsultuoja, taiko psichologinį ištyrimą, naudodamasis įvairiais diagnostikos ir gydymo metodais, testuoja pagal DISC ir WISC metodikas.
- Naudojama savižudybių prevencijos programa „ASIST“, “CAMPS“.
- Naudojama biologinio grįžtamojo ryšio (biofeetback) įranga, kuri skirta mokyti pacientus kontroliuoti savo fiziologinius procesus, siekiant pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą.
- Atliekamas Bender - Gestalt II testas, skirtas vertinti vaikų ir suaugusių vizualinės ir motorinės integracijos įgūdžius.
Esant sveikatos sutrikimams ligos eiga ir gydymo efektyvumas labai priklauso nuo emocinės paciento būklės. Geros psichinės sveikatos pacientai yra labiau motyvuoti gydymui, uoliau laikosi gydytojų rekomendacijų, jiems greičiau gyja žaizdos, mažėja skausmas, gerėja miego kokybė.
Dirbant fizinės medicinos ir reabilitacijos srityje psichologas konsultuoja individualiai. Tokių konsultacijų tikslas – padėti sergančiajam prisitaikyti prie pakitusių aplinkybių, susidoroti su neigiamomis emocijomis ar socialinių ryšių kokybės sumažėjimu, skatinti motyvaciją reabilitacinei programai,
Klinikiniai psichologiniai tyrimai, leidžiantys įvertinti vaiko vystymosi raidą, jo dėmesį, atmintį, kognityvines funkcijas, socialinę adaptaciją, savarankiškumą.
Taikomos metodikos koreguoti pacientų elgesį ar reakcijas į ligos eigą, stabilizuoti psichoemocinę būklę.
Socialinis darbuotojas konsultuoja pacientą dėl kilusių socialinių klausimų apie socialines išmokas, neįgalumo nustatymą ir su juo susijusias lengvatas, kompensacijas būsto, transporto išlaidoms, reabilitacijos priemonių taikymą, reabilitacijos reikmenų bei kompensacinės technikos įsigijimą.
Gydomasis klasikinis masažas. Masažuojamuose audiniuose gerėja limfos ir kraujo apytaka, medžiagų apykaita. Masažas atpalaiduoja raumenis, normalizuoja jų tonusą, teigiamai veikia sąnarius, sausgysles ir visas nervų sistemos dalis.
Gydomasis kūdikių masažas stiprina kūdikių imunitetą, pagerina kraujotaką, normalizuoja raumenų tonusą, skatina mažylio psichomotorinį vystymąsi, sumažina suirzimą, gerina virškinimą. Rekomenduojama kūdikį pradėti masažuoti jau nuo 1,5 mėn. amžiaus.
Fizioterapija – tai natūralių ir dirbtinių gamtinių veiksnių pritaikymas profilaktikai, gydymui ir reabilitacijai. Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje taikomos įvairios fizioterapijos procedūros: elektrostimuliacija, impulsinių srovių terapija, galvanizacija, elektroforezė (su medikamentais), darsonvalizacija, trumpųjų bangų terapija, ultraaukšto dažnio terapija, ultragarsas, fonoforezė (su medikamentais), magneto terapija, šviesos terapija, lazerio terapija, inhaliacijos, pneumatinė kompresinė terapija (specialus limfodrenažinio masažo metodas limfos ir veninės kraujotakos apytakai gerinti), termoterapija, krioterapija (gydymas šalčiu). Šios priemonės mažina uždegimą, skausmą, atpalaiduoja įtemptus ir stimuliuoja nusilpusius raumenis, gerina kraujotaką, skatina žaizdų, opų gijimą, gerina sąnarių funkciją ir širdies kraujagyslių, virškinamojo trakto, kvėpavimo sistemų veiklą.
Parafino vonelės plaštakoms taikomos prieš ergoterapijos procedūras. Dėl šilumos poveikio stimuliuojama kraujotaka, atpalaiduojami raumenys, sumažinamas raumenų tonusas ir spazmai.