Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centre, kurio pagrindu sukurtas Suaugusiųjų retų plaučių ligų kompetencijos centras, nuo 1997 metų aktyviai vyksta intersticinėmis plaučių ligomis (IPL) sergančių ligonių ištyrimas ir gydymas, dirbamas mokslinis darbas. VUL SK Pulmonologijos ir alergologijos centre sukaupta didžiausia tokių ligonių diagnostikos ir gydymo patirtis Lietuvoje, taip pat ir viena didžiausių Europoje.
Pulmonologijos ir alergologijos centras pirmauja inovatyvių (savo laikotarpiui) tyrimų srityje. Jis pirmasis į klinikinę praktiką 1997 metais įdiegė bronchoalveolinį lavažą (BAL). Už šį pasiekimą 1999 metais Vilniaus medicinos draugija, vienijanti 20 specializuotų draugijų, paskelbė šį laimėjimą geriausiu mokslo darbu, įdiegtu į klinikinę praktiką.
1998 metais atlikta pirmoji bronchoskopinė plaučių biopsija idiopatine plaučių fibroze sergančiai ligonei. 2017 metais Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytojai pirmieji Lietuvoje įvaldė ir pradėjo daryti bronchoskopines plaučių kriobiopsijas IPL sergantiems ligoniams.
Pulmonologijos ir alergologijos centrą, kaip struktūrinį Suaugusiųjų retų plaučių ligų kompetencijos centro pagrindą, sudaro šie padaliniai:
- Pulmonologijos ir alergologijos skyrius
- Intervencinės pulmonologijos ir kvėpavimo funkcinės diagnostikos skyrius
- Pulmonologo konsultacijų kabinetas
- Alergologo konsultacijų kabinetas
- Alerginių ir imuninių ligų diagnostikos ir gydymo dienos stacionaras
- Plaučių ir pleuros navikų chemoterapijos dienos stacionaras.
Centre dirba įvairių specialybių gydytojai, turintys patirties retų plaučių ligų srityje.
Kasmet Pulmonologijos ir alergologijos centre diagnozuojama, gydoma bei stebima keli šimtai ligonių, sergančių retomis ir labai retomis plaučių ligomis (intersticinėmis plaučių ligomis – sarkoidoze, idiopatine plaučių fibroze, idiopatine nespecifine intersticine pneumonija, egzogeniniu alerginiu alveolitu, plaučių limfangiolejomiomatoze, plaučių alveoline proteinoze, eozinofiline pneumonija, Langerhanso ląstelių histiocitoze ir kt.; kitomis labai retomis piktybinėmis ir nepiktybinėmis plaučių ligomis – uždegiminiu miofibroblastiniu naviku, dendriformine plaučių ossifikacija, plaučių piogenine granuloma, plaučių plazminių ląstelių granuloma, cistine fibroze ir kt.
Pulmonologijos ir alergologijos centras turi didžiausias daugiadalykio ligonių aptarimo tradicijas. Jau 30 metų kiekvieną trečiadienį nuo 13 val. Pulmonologijos ir alergologijos centre vyksta daugiadalykiai gydytojų konsiliumai, kuriuose dalyvauja pulmonologai, radiologai, krūtinės chirurgai, laboratorinės medicinos gydytojai ir kiti specialistai. Juose aptariami sudėtingi atvejai, IPL sergantys ligoniai.
Pulmonologijos ir alergologijos centre yra visa šiuolaikinė įranga precizinei IPL diagnostikai. Kasmet atliekama apie 50 kriobiopsijų, apie 150 EBUS ir R-EBUS biopsijų, per 3000 fibrobronchoskopijų, bronchoalveolinio lavažo ir kitų procedūrų, išsamiai tiriama plaučių funkcija.
Centro gydytojai reguliariai dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kur atnaujina savo žinias ir pristato centre
atliekamų tyrimų rezultatus. Perskaityta apie 50 pranešimų (iš jų daugiau kaip 20 tarptautinėse konferencijose), publikuoti straipsniai ISI Web of Science (Clarivate analytics) duomenų bazės žurnaluose (2008–2017 m.), parengtas skyrius
„Bronchoalveolar lavage and sampling in pulmonary sarcoidosis“ knygoje
„Sarcoidosis diagnosis and management“, kuri 2011 metais publikuota užsienio mokslo leidykloje. 2017 metais paskelbtos IPL diagnostikos ir gydymo rekomendacijos. Rengiamos naujos aukšto lygio publikacijos. Pulmonologijos ir alergologijos centro mokslininkų darbai gausiai cituojami kitose užsienio šalių aukšto lygio publikacijose, rekomendacijose, vadovėliuose (atsisiuntimų iš tinklapių ir citavimų – apie 2000).
Pasiekimai ir naujovės IPL srityje reguliariai pristatomos Lietuvos gydytojams konferencijų ir seminarų metu. Centro specialistai dėsto VU studentams, rezidentams, gydytojams specialistams.
Svarbiausios mokslinių tyrinėjimų temos:
- Bronchektazės (cistinė fibrozė ir kitos kilmės).
- Intersticinės plaučių ligos (sarkoidozė, idiopatinė plaučių fibrozė, organizuojanti pneumonija, eozinofilinė pneumonija, egzogeninis alerginis alveolitas ir kt).
- Neuromuskulinės ligos.
- Plaučių sklaidos sutrikimai.
- Plautinė hipertenzija.
- Retos neoplazinės plaučių ligos.
- Sunki bronchinė astma.
Centre sukurta unikali stebėsenos sistema, kurioje kaupiami duomenys apie naujai diagnozuotus atvejus, stebima pacientų ligos eiga ir vertinamas gydymo efektyvumas. Joje sukaupti duomenys analizuojami ir nuolat atnaujinami.
Centras bendradarbiauja su įvairiais Lietuvos bei kitų šalių pulmonologijos centrais ir klinikomis. Iš jų – su Greifsvaldo (Vokietija) universiteto pulmonologijos klinika.