Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Urologijos centre nuo 2013-jų sausio 10 d. pradėtas taikyti naujas vyrų šlapimo nelaikymo gydymo būdas – pošlaplinių raiščių implantavimas mišriu būdu.
Kaip teigia Santariškių klinikų urologė doc. Aušra Černiauskienė, vyrų šlapimo nelaikymo gydymas chirurginiu būdu Santariškėse pradėtas jau 2008-aisias."Tuo metu Lietuvoje tai buvo naujovė. Šiuo metu vyrams dėl šlapimo nelaikymo po prostatos operacijų mes esame atlikę 18 pošlaplinių raiščių implantavimų", – pasakoja docentė.
Pasak medikės, šlapimo nelaikymas yra viena iš komplikacijų po prostatos operacijų. Šios problemos dažnis varijuoja nuo 5 proc. iki 10 proc. Vyrų šlapimo nelaikymo gydymui naudojami įvairūs metodai: skysčių vartojimo apribojimas, medikamentai, dubens dugno raumenų treniruotės, varpos spaustukai, pastovaus kateterio įvedimas, įvairių medžiagų suleidimas šalia šlaplės, o nesant efektui, taikomas chirurginis gydymas – atviros arba minimaliai invazinės operacijos.
„Kadangi, šlapimo nelaikymas labai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę, svarbu šią problemą spręsti kuo efektyviau. Todėl 2008-aisias mes drąsiai ėmėmės tuometinės naujovės", – sako Santariškių klinikų urologė.
Po akivaizdžiai gerų rezultatų, šiais, 2013-aisiais buvo nuspręsta taikyti dar vieną, vyrų šlapimo nelaikymo chirurginį gydymo būdą, kuris, kaip ir ankstesni, taip pat yra minimaliai invazinis. Naujasis raištis turi 4 dalis. Jo centrinė dalis implantuojama po šlaple, jo galai specialiomis adatomis pravedami dviem skirtingomis kryptimis – du per užtvarinę angą, esančią dubenyje, o kiti du –gaktikaulio priekyje.
"Po šių operacijų 83 procentams pacientų yra geri rezultatai, kitems – šlapimo sulaikymas pagerėjo, o tai reiškia, kad vyrų gyvenimo kokybė tampa ženkliai geresnė, jie gali gyventi įprastinį gyvenimą, dirbti savo darbą, jaustis pilnaverčiais", – apibendrino doc. A. Černiauskienė.
pošlaplinis raištis raiščio implantavimo schema