Vaikų ligoninėje atlikta operacija mergaitei vėl leido pačiai kvėpuoti ir kalbėti

Balandžio 08, 2014
mergaites gerklu operacija Vaikų ligoninėje Vilniuje keturiolikos metų mergaitei, sirgusiai tuberkulioze, pirmą kartą Lietuvoje buvo atlikta operacija, pritaikius naujas, pačias pažangiausias technologijas – lazerinę gerklų operaciją ir šiuolaikišką anesteziją dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatu.  


Paauglei mergaitei tuberkuliozė buvo tiek pakenkusi balso stygoms, kad gerklose susiformavo randai, visiškai suaugo ir sulipo balso stygos. Dėl gerklų pakenkimo mergaitė galėjo kvėpuoti tik per tracheostomą (chirurginiu būdu suformuotą angą priekinėje kaklo dalyje).

 

Pasak mergaitę operavusio Vaikų chirurgijos skyriaus vedėjo Ginto Pošiūno, dėl suaugusių balso stygų ir randų mergaitė nekvėpavo per natūralius kvėpavimo takus, negalėjo kalbėti, todėl buvo nuspręsta atlikti mikroskopu kontroliuojamą operaciją CO2 lazeriu, pašalinant randus, ir atverti balso plyšį.

 

„Tokia operacija vaikui Lietuvoje buvo atlikta pirmą kartą ir jos rezultatai džiugina, – sako vaikų chirurgas G. Pošiūnas. – Po operacijos mergaitė kol kas kalba tyliai, bet nedūsta, pati kvėpuoja natūraliais kvėpavimo takais, nebereikia tracheostomos.“

 

Ši operacija buvo nemenkas iššūkis ir Vaikų ligoninės anesteziologams. Kaip teigia Vaikų anesteziologijos skyriaus vedėjas gydytojas anesteziologas- reanimatologas Vidūnas Daugelavičius, tokį ligonį intubuoti, pritaikyti įprastą anestezijos metodą ne tik sudėtinga, bet ir netikslinga, nes net ir specialus intubacinis vamzdelis keltų papildomą riziką taikant lazerinę metodiką, sunkintų chirurgų darbą.

 

„Anesteziologų tikslas, – aiškina V. Daugelavičius,– užtikrinti operuojamo ligonio saugumą ir sudaryti geras sąlygas chirurgui netrukdomai operuoti.“ Todėl šįkart anesteziologai pritaikė srovinę didelio dažnio ventiliaciją moderniu dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatu „TwinStream“. Per specialų laringoskopą, nekišdami vamzdelio pro balso plyšį, kurio tebuvo likę vos 2-3 mm, anesteziologai leido labai stiprią srovę, kuri ventiliavo ligonės plaučius.

 

Operaciją pavyko atlikti sėkmingai, kartu darniai dirbant chirurgams, anesteziologams, ausų, nosies, gerklės gydytojams ir endoskopuotojams.

 

Ventiliacijos aparatui „TwinStream“ panaudota dalis per TV3 jubiliejinę „Išsipildymo akciją“ surinktų pinigų. „Šios įrangos panaudojimo galimybės neišsemiamos, – džiaugiasi gydytojas V. Daugelavičius, – jis praverčia plaučių, gerklų chirurgijai, taip pat operuojant naujagimius. Dabar nebetenka tokių sunkių ligonių siųsti į užsienį, ir gydytojai įgyja neįkainojamos patirties“.

 

Daugiau informacijos:

Vaikų ligoninės, viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo

atstovė ryšiams su visuomene

Jolanta Normantienė

el.p. jolanta.normantiene@vuvl.lt">jolanta.normantiene@vuvl.lt Tel. (8 5) 272 05 35, mob. tel. 8 656 22660, www.vaikuligonine.lt

Paskutinį kartą redaguota: 2014-04-08
Į viršų