Svarbi informacija (atmintinė) inkstų ligomis sergantiems, dializuojamiems pacientams

Kovo 15, 2020
Informacija apie koronaviruso infekciją pakaitine inkstų terapija gydomiems pacientams
Koronavirusas perduodamas iš žmogaus žmogui. Vyresniems, sunkiomis lėtinėmis ligomis sergantiems, transplantuotiems ar dialize gydomiems asmenims kyla pavojus sirgti sunkiau. Tad sergant inkstų ligomis, būtina imtis veiksmų, mažinančių kontakto su virusu galimybę.
Kiekvienas asmuo turi laikytis šių patarimų:
1. Likite namie ne hemodializės dieną, jei esate gydomas hemodialize. Naudokitės individualiu transportu vykdami į ir iš procedūros. Venkite viešojo transporto, religinių ar privačių renginių (koncertų, vestuvių, laidotuvių ir pan.). Ribokite kontaktus su vaikais ir anūkais, nes jauni asmenys platina ligą, patys neturėdami simptomų.
2. Likite namie, jei jaučiatės silpnai ar karščiuojate, kosėjate, skauda gerklę, kūną, galvą, yra šaltkrėtis. Apie blogą savijautą nedelsdami informuokite savo dializės centrą ar prižiūrintį gydytoją. Arba skambinkite pagalbos tel.nr.1808
3. Venkite kitų asmenų, kurie serga. Ribokite bendravimą veidas į veidą.
4. Prisidenkite, jei kosėjate ar čiaudite servetėle, kurią tuojau pat išmeskite. Jei neturite servetėlės, kosėkite į rankovę, ne į delną.
5. Dažnai plaukite rankas vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių (pvz., tai toks laiko tarpas, kaip du kartus sudainuojant „Su gimimo diena“), ypač kai einate į tualetą, prieš valgį, po čiaudėjimo, kosulio ar slogos. Jei neturite muilo ir vandens, naudokite 60-95 proc. alkoholį.
6. Labai dažnai valykite paviršius, kurie labai dažnai liečiami (pvz., durų rankenas).
7. Nelieskite savo veido, ypač akių, nosies ir burnos nepraustomis rankomis.
8. Naudokite kaukę, jei tai rekomenduoja jus prižiūrintys medikai.
9. Nesisveikinkite paduodami ranką, apsikabindami ar bučiuodamiesi. Geriau nusišypsokite ar pasisveikinkite gestu.
Jeigu esate didesnės rizikos sunkiai sirgti koronaviruso infekcija, privalote:
1. Pasirūpinti atsargomis, ypač vaistų.
2. Laikytis atstumo nuo kitų asmenų.
3. Nebendrauti su sergančiais asmenimis visuomenėje.
4. Dažnai plauti rankas.
5. Vengti minios.
6. Kiek įmanoma, likti namuose.
Kaip pasiruošti koronaviruso protrūkiui?
Jei jūsų gyvenamojoje vietovėje bus infekcijos protrūkis, reikia turėti negendančių maisto atsargų 2-3 savaitėms, pasirūpinant, kad tai būtų tinkamas maistas sergantiems inkstų liga ar gydomiems dialize. Taip pat tokiam laikui rekomenduojama turėti vaistų ir geriamo vandens atsargų. Tokiu būdu išvengsite papildomų kelionių į prekybos centrą ar vaistinę, kurios nerekomenduojamos.
Kaip elgtis su dializės procedūromis ir medicinos paskyrimais?
Praleisti dializės negalima. Jei jaučiatės blogai, kontaktavote su sergančiu asmeniu ar turite kitų įtarimų, iš anksto informuokite dializės kliniką, kuri pasiruoš jūsų atvykimui ar rekomenduos vykti į specialų priėmimo skyrių. Jei neinformavote telefonu ar kitaip apie karščiavimą, kosulį ir kitus simptomus, praneškite iš karto atvykę. Simptomai gali būti susiję ir su kita liga, nebūtinai su koronavirusine infekcija.
Infekcijos protrūkio laikotarpiu dėl Jūsų saugumo gali būti paprašyta pakeisti hemodializės pamainą ar centrą, koreguoti režimą, pagal galimybes atvykti savo transportu. Kartu turime stengtis, kad Jūsų ir aplinkinių pavojus susirgti būtų kuo mažiausias.
Bendri higieniniai patarimai dializės pacientui:
1. Laukiamajame naudokitės dezinfektantu.
2. Kruopščiai nuplaukite rankas ir fistulės vietą prieš hemodializę.
3. Naudokite kaukę, jei rekomenduoja personalas. Kitu atveju kaukė nereikalinga ir yra tik resursų eikvojimas.
Kaip elgtis, jei kontaktavote su didelės rizikos asmenimis ar pacientais, kuriems infekcija patvirtinta?
Rekomenduojama nedelsiant susisiekti su dializės centru ir tai pranešti. Galimi keli variantai:
1. Jei neturite ligos simptomų, viso buvimo dializės centre metu dėvėkite chirurginę kaukę. Sloguodami naudokitės vienkartinėmis servetėlėmis. Naudokite daug dezinfektanto.
2. Jei jaučiate ligos simptomus, būsite nukreipti į specialų priėmimo skyrių, kur būklę įvertins infekcinių ligų specialistai ir paskirs tyrimus.
Kaip elgtis, jei atliekama dializė namuose?
Kiek įmanoma ilgiau nevykite į gydymo įstaigą, nebent yra poreikis dėl procedūros komplikacijų ar kito susirgimo. Stenkitės su dializės personalu naudotis elektroninėmis susisiekimo priemonėmis. Pajutę infekcijos simptomus ar turėję pavojingų kontaktų, informuokite dializės centrą. Pagal reikalą būsite nukreipti į specialų priėmimo skyrių, kur būklę įvertins infekcinių ligų specialistai ir paskirs tyrimus.
Kokių priemonių reikia imtis po inksto transplantacijos?
Jei jums persodintas inkstas, turite tokią pačią infekcijos riziką, kaip ir visi gyventojai, todėl būtina laikytis bendrų rekomendacijų. Papildomai rekomenduojama vengti kontakto su asmenimis, kurie sloguoja ar kosti. Draudžiama keliauti į šalis, kuriose infekuotumas koronavirusu didelis. Specialiai dėvėti medicininę kaukę nerekomenduojama. Jei viskas sklandu, prižiūrintis nefrologas vaistus gali pratęsti elektroniškai, kad išvengtumėte vizito gydymo įstaigoje.
Susirgus simptomai dėl imunosupresijos gali būti sunkesni, ypač jei esate vyresnio amžiaus ir turite kitų ligų. Atsiradus simptomams (karščiavimui, kosuliui, slogai, pasunkėjusiam kvėpavimui), būtina kreiptis bendrąja tvarka ir informuoti savo gydytoją.

VUL Santaros klinikų informacija
Paskutinį kartą redaguota: 2020-03-16
Į viršų