Skubios pagalbos skyriuose pacientų srautai išaugo daugiau nei tris kartus

Birželio 21, 2016

SKUBIOSIOS PAGALBOS SKYRIUOSE PACIENTŲ SRAUTAI IŠAUGO DAUGIAU NEI TRIS KARTUS

2016 06 21
Didžiausi ligonių srautai Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje susidaro savaitgaliais ir švenčių dienomis
Didžiausi ligonių srautai Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje susidaro savaitgaliais ir švenčių dienomis

Priėmimo-skubios pagalbos skyrių perpildymas ligoninėse  – didėjanti sveikatos priežiūros sistemų problema, su kuria susiduria daugelis šalių. Vilniaus Universiteto Santaros klinikose per pastaruosius dešimt metų šio skyriaus pacientų padaugėjo penkis, o įstaigos filiale Vaikų ligoninėje – tris kartus.

Santaros klinikų Vidaus ligų diagnostikos skyriaus gydytoja ir Skubios pagalbos skyriaus vedėja Liucija Vaitkevičiūtė pastebi, kad didžiajai daliai į Priėmimo–skubios pagalbos skyrių atvykstančių pacientų reikalinga ne skubioji pagalba, o pirminio lygio – šeimos gydytojo, traumatologo – konsultacija.

„Didžiausi pacientų srautai susidaro vakarais, savaitgaliais, švenčių dienomis – tuomet, kai nedirba poliklinikos. Tačiau net ir poliklinikų darbo metu dalis pacientų vyksta pas mus, nes, pavyzdžiui, negauna siuntimo pas šeimos gydytoją, o pagalbos tikisi tą pačią dieną“, – pastebi L. Vaitkevičiūtė.

Pagrindinės dvi pacientų srautų augimo priežastys, anot L. Vaitkevičiūtės, yra tai, jog šeimos gydytojo paslaugos yra sunkiai prieinamos, taip pat Vilniaus mieste mažėja ligoninių. Dar viena priežastis – visuomenė senėja, todėl daugėja žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis ir susiduriančių su šių ligų paūmėjimais. Tokių pacientų skaičius Santaros klinikų Priėmimo–skubios pagalbos skyriuje taip pat yra didelis.

„Žinoma, kiekvienam žmogui sava bėda – svarbiausia, tad tenka konsultuoti ir pacientus, kurie atvyksta į Priėmimo–skubios pagalbos skyrių vos pakilus temperatūrai. Būtinas visuomenės švietimas, nes nesunkiai sergantis žmogus ne tik užima laiką, kurį gydytojas galėtų skirti su rimta problema atvykusiam pacientui, bet ir kelia grėsmę sau – pavyzdžiui, užsikrėsti kokia nors liga, neretai net ir sunkesne, nei atvykimo priežastis“, – sako L. Vaitkevičiūtė.

Vaikų ligoninės direktoriaus pavaduotoja valdymui, vaikų ligų gydytoja  dr. Sigita Burokienė skaičiuoja, kad per metus į Vaikų ligoninės Priėmimo–skubios pagalbos skyrių kreipiasi beveik 70 tūkst. vaikų. Tam, kad būtų lengviau skyriuje pastebėti vaiką, kuriam pagalbą suteikti reikia nedelsiant ir kuris negali laukti bendroje eilėje, ligoninėje taikomas „šviesoforo“ metodas. Raudoną spalvą gavęs pacientas priimamas nedelsiant, geltoną – per pusvalandį, o žalią spalvą gavusiajam gali tekti palaukti iki dviejų valandų.

????????????????????????????????????

Santaros klinikų Priėmimo-skubios pagalbos skyrius

„Norėtųsi, kad Lietuvoje, kaip rekomenduojama, kiekvienas vaikas šeimos gydytojo konsultacijos sulauktų tą pačią dieną, kai kreipėsi. Deja, taip nėra, ir dalis vaikų, nepatekę pas šeimos gydytoją ar apylinkės pediatrą, atkeliauja tiesiai į priėmimo skyrių. Tokie vaikai sudaro apie du trečdalius mūsų pacientų“, – sako S. Burokienė.

Gydytoja antrina savo kolegei, sakydama, kad svarbus ir tėvų švietimas. „Po žinutės apie meningokokinę infekciją, išbertų pacientų srautas išauga kelis kartus. Jei tėvai žinotų, kokie yra išskirtiniai šios ir kitų ligų požymiai, kada jau reikia skubios pagalbos, o kada tėvai gali ją suteikti patys, tėvams būtų ramiau ir nereikėtų gaišti ir savo, ir medikų laiko, jį būtų galima skirti mažajam ligoniui slaugyti namuose“, – sako S. Burokienė.

Vaikų ligoninė yra parengusi kelis šviečiamuosius lankstinukus tėvams apie tai, kaip teikiama pagalba Priėmimo–skubios pagalbos skyriuje ir kokios pagrindinės taisyklės galioja Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje. Juos parsisiųsti galima čiahttp://www.vaikuligonine.lt/apie-vaiku-sveikata/apie-vaiku-sveikata/

S. Burokienė išskiria dvi paslaugų grupes: ligonio stebėjimas ir skubios konsultacijos. Pacientai, kurių būklės negalima nustatyti iš karto, yra stebimi ligoninėje mažiausiai 4 val. ir tuomet jiems skiriamas gydymas. Tuo tarpu vaikams, kurių diagnozė yra aiški, suteikiama skubi gydytojo konsultacija ir tęsti gydymą jie išleidžiami į namus. Medikė taip pat norėtų atkreipti ir Sveikatos apsaugos ministerijos, ligonių kasų dėmesį į tai, kad vieno paciento konsultacija ir tyrimai yra įvertinti 12 eurų suma. „Matydami augančius srautus, darome viską, kad pacientams būtų patogu: įrengiame naujas stebėjimo palatas, samdome daugiau darbuotojų. Be to, darbas skyriaus piko metu – savaitgaliais, švenčių dienomis – turi būti apmokamas brangiau, tad išsiversti su šiomis lėšomis praktiškai neįmanoma“, – situaciją reziumuoja S. Burokienė.

Informacija parengta pagal www.santaroszinios.lt 

http://www.santaroszinios.lt/blog/skubiosios-pagalbos-skyriuose-pacientu-srautai-isaugo-penkis-kartus/ 

Paskutinį kartą redaguota: 2017-05-04
Į viršų