Sausio
09, 2025
Santaros klinikose dirba 13 paramedikų, prisijungusių prie Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro, Vaiko raidos centro Paauglių psichiatrijos ir krizių intervencijos skyriaus, Skubios medicinos, Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus, Infekcinių ligų centro infekcinių ligų Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus padaliniuose dirbančių medikų komandos. „Šios specialybės darbuotojai į kolektyvą įsiliejo per COVID-19 pandemiją, kai reikėjo pagalbos organizuojant darbą dėl ypatingų sąlygų ir pacientų gausos, – prisimena l. e. p. direktorės medicinai pavaduotoja slaugai Daiva Gedgaudienė. – Paramedikų kompetencijos praturtino visos medikų komandos galimybes perskirstyti darbus, kad slaugytojos galėtų atlikti savo tiesioginį darbą, o kitas pareigas sėkmingai galėjo perimti paramedikai – specialistai su medicininiu išsilavinimu.“ Ši patirtis prasidėjo Infekcinių ligų centre, dabar ji plečiama ir į kitus padalinius. „Pasiūlymai medikų komandą papildyti paramedikų kompetencijomis aptariami siekiant rasti sprendimus, kaip optimaliai paskirstyti darbus tarp slaugos ir kitų specialistų, kad darbas būtų sklandus, o pacientai laiku gautų kokybiškas paslaugas, – sako D. Gedgaudienė. – Koronaviruso pandemijos metu tai buvo profesionali pagalba mūsų komandoje – jų gebėjimai, tinkamas reagavimas, net ir pacientų rūšiavimas buvo didžiulė pagalba, pagreitinusi ir palengvinusi tiek slaugytojų, tiek ir gydytojų darbą.“
Dėl slaugos specialistų trūkumo nuolat ieškoma išeičių, kaip galima būtų papildyti komandą kitais specialistais. Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vedėjos Ievos Bareikės teigimu, paramedikų kompetencijos, atitinkančios teisės aktų reikalavimus, yra svarbi ir reali pagalba slaugos specialistams ne tik infekcinių ligų padaliniuose: „Peržiūrėjome teisės aktus, normatyvus ir diskutuodami su slaugos specialistais nutarėme paramedikų specialybę įtraukti ir į kitus padalinius – priėmimo-skubios pagalbos, reanimacijos, į operacines.“
Paramediko profesija – kilnių vertybių ir moralinės svarbos kupinas pašaukimas: tai ne tik pagalba pacientui kritinėmis akimirkomis, bet ir galimybė realizuoti save, išgyventi profesinį džiaugsmą ir pasididžiavimą. Būdamas didelės komandos ir įstaigos dalimi, paramedikas prisideda prie žmonių sveikatos ir gyvybės apsaugos bei įprasmina savo pašaukimą: „Stebėti, kaip sunkiausių būklių pacientai sveiksta ir grįžta į visavertį gyvenimą, teikia didžiulį moralinį pasitenkinimą. Prisidėti prie tokios komandos darbo – didelė prasmė“, – sako D. Gedgaudienė.
Paramedikė: „Džiaugiuosi ir didžiuojuosi savo profesija“
Nijolė Kulikauskienė Santaros klinikose dirba jau šešerius metus. Pradžioje ji buvo Infekcinių ligų konsultacijų poliklinikos registratorė. „Būti tokios svarbios įstaigos dalimi yra ypatingas jausmas. Todėl ir norėjau įgyti platesnių kompetencijų – tapau paramedike ir galiu dirbti Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, – darbo Santaros klinikose pradžią prisimena N. Kulikauskienė. – Paramedike tapti paskatino pandemijos iššūkiai ir greitosios medicinos pagalbos komandos nariai. Jiems būdavo daug paprasčiau ir lengviau, kai aš ir mano kolegės jų atvežtą pacientą operatyviai nukreipdavome ten, kur reikia, kur yra laisva vieta, ekipažas neužtrukdavo ir galėdavo vėl vykti į iškvietimus.“
Dirbdama Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje paramedikė N. Kulikauskienė jau registruodama pacientą, išklausydama, užmezga su juo svarbų ryšį: „Paciento nuotaika ir pokalbis su juo sukuria emocinį pagrindą, kuris padeda toliau bendrauti, tinkamai nukreipti jį gydymui bei palengvinti slaugytojų ir gydytojų darbą, atlaisvinant juos nuo šių užduočių.“
Paramediko darbas: būti ten, kur reikia, ir daryti tai, kas būtina
Viena iš pagrindinių paramediko veiklų – pacientus suskirstyti arba medicininiais terminais kalbant – surūšiuoti pagal susirgimus ir gydytojo konsultacijos skubą. „Karščiuojantiems pacientams atliekame greituosius testus dėl COVID-19 ligos, gripo ar kvėpavimo takų viruso (respiracinio sincitinio viruso – RSV) ir gavę teigiamą kurios nors diagnozės atsakymą, ją perduodame konsultuojančiam gydytojui, – darbo kasdienybe dalinasi paramedikė. – Kai greitosios medicinos pagalbos automobiliu atvežamas pacientas, pagal rūšiavimo taisykles paramedikas atsižvelgia į jo būklę ir gautus pirminius būklės įvertinimo rodiklius – deguonies įsotinimą kraujyje, deguonies poreikį, kraujospūdį, kitus parametrus – pagal juos suplanuoja konsultacijos prioritetą ir perduoda medikų komandai pirminius paciento apžiūros rodiklius bei jo sveikatos būklės įvertinimą. O kartais užtenka priėmimo skyriuje atvykusį sunegalavusį žmogų nuraminti, patarti, kaip tinkamai pasirūpinti savo sveikata, ir jis ramus grįžta į namus.“
Paramedikė Nijolė apie savo darbą pasakoja su nuoširdžiu entuziazmu, džiaugsmingai spindinčiomis akimis ir didžiuojasi, kad dirbdama šiame kolektyve jaučia prasmę, tiek neribotas galimybes: „Visi čia tokie – atsidavę ir norintys padėti tam, kuris atvyko su bėda. Na, o mes, paramedikai, esame, pavadinčiau, universalūs kariai – galime atlikti tas funkcijas, kurių labiausiai tuo metu reikia: esame pagalbinės rankos ir slaugytojams, ir gydytojams – valdant pacientų srautus, atliekant vadinamąjį pacientų rūšiavimą, taip pat ir atliekant medicinines manipuliacijas – paimti tepinėlį iš nosies landos, punktuoti periferines venas, atlikti injekcijas į odą, raumenis, veną, stebėti pacientus, jų būklę ir medicinos prietaisų rodmenis bei kitus darbus pagal paramedikų teisinę normą.“
L. e. p. direktorės medicinai pavaduotoja slaugai D. Gedgaudienė šiltai atsiliepia apie šią paramedikę: „Mes jai esame dėkingi, nes ji ne tik pati dirba mūsų įstaigoje, bet ir bendradarbiauja plečiant kolegų ratą klinikose. Profesinėse grupėse ši darbuotoja kviečia prisijungti kolegas ir aktyviai skleidžia žinią, kad Santaros klinikose sudaroma galimybė dirbti pagal jų profesiją, nuoširdžiai džiaugiasi atradusi pašaukimą padėti kenčiančiam žmogui, realizuoti save ir rasti prasmę kasdieniuose darbuose.“
Norinčius prisijungti prie paramedikų komandų kviečiame kreiptis el. paštu darbas@santa.lt
Paskutinį kartą redaguota: 2025-01-09