Gegužės
07, 2024
Š. m. gegužės 7 d. įvyko simbolinis Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro Vaikų reabilitacijos skyriaus Druskininkų „Saulutė“ naujos vandens gydyklos ir suremontuoto gydomojo korpuso atidarymas. Minėtos patalpos bei medicininei reabilitacijai skirta įranga ir baldai buvo įsigyti VšĮ Vilniaus universiteto ligoninei Santaros klinikoms įgyvendinant projektą „Vaikų ligoninės, VUL Santaros klinikų filialo, Vaikų reabilitacijos skyriaus Druskininkų „Saulutės“ infrastruktūros atnaujinimas”, finansuotą Europos Sąjungos struktūrinių fondų (Europos regioninės plėtros fondo) ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Projekto vertė – 4 851 468,36 Eur.
„Druskininkų „Saulutėje“ labai trūko papildomų patalpų, kurios būtų pritaikytos vandens procedūroms, nes esamų užimtumas buvo labai didelis ir jos tik iš dalies atitiko sunkiausią kompleksinę negalią turinčių pacientų poreikius. Taip pat čia nebuvo jokio baseino vyresnių vaikų (nuo 12 iki 18 metų) kineziterapijai vandenyje. Kokybiškam ir laiku prieinamam stacionarinių medicininės reabilitacijos bei vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugų teikimui stigo įrangos, baldų, procedūrinių, specialistų kabinetų ir kitų reabilitacijai skirtų erdvių, kuriose būtų koncentruojama aukšto lygio medicininė bazė, siekiant užtikrinti tinkamą vaikų stacionarinę reabilitaciją bei jos prieinamumą,“ – sako generalinis direktorius prof. Feliksas Jankevičius.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad yra fiksuojamas augantis reabilitacijos poreikis – vieno iš Druskininkų „Saulutės“ gydomųjų korpusų atnaujinimas prisidės prie didesnio šių sveikatos paslaugų prieinamumo bene jautriausiai pacientų grupei – vaikams.
„Augančios valstybės galimybės leidžia pasirūpinti vis didėjančiais jaunųjų pacientų poreikiais, skiriant dėmesį ne tik gydymui, bet ir reabilitacijai. Į skyrių atvykstantys pacientai galės naudotis atnaujintomis sąlygomis teikiamomis fizioterapijos, hidroterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, logoterapijos ir kitomis procedūromis. Ne ką mažiau svarbu, kad darbuotojai turės šiuolaikines darbo sąlygas ir galės panaudoti savo sukauptas žinias bei gebėjimus“, – sako sveikatos apsaugos ministras.
„Vaikų raidos sutrikimus turinčių pacientų srautas Druskininkų „Saulutėje” kasmet auga. Pacientams su raidos sutrikimais ankstyvosios reabilitacijos nauda yra moksliškai įrodyta ir akivaizdi. Dėl tinkamų patalpų trūkumo Druskininkų „Saulutė“ neturėjo galimybės priimti visų norinčiųjų, todėl stacionarinių vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugų tekdavo laukti ir keletą mėnesių. Toks minėtų paslaugų laukimo laikas ne tik neatitinka teisės aktuose numatytų terminų, bet ir gali padaryti nepataisomos žalos pacientams, o laiku pradėta teikti profesionali pagalba žalą vaiko psichologinei ir emocinei raidai gali stipriai sumažinti, – sako prof. F. Jankevičius. – 20 naujai įrengtų palatų pacientams bei juos slaugantiems asmenims, pacientų stebėjimo palata, patalpos specialistams – didelė būtinybė augančiam pacientų su šiais sutrikimais srautui. Modernizuojant infrastruktūrą įrengtos vienvietės palatos (skirtos gyventi vienam arba dviem tos pačios šeimos vaikams kartu su lydinčiu asmeniu) su atskirais sanitariniais mazgais bei dušais, pritaikytais pacientams, turintiems sunkią negalią, praplatintos palatų durys, įrengti gydytojų bei procedūrų kabinetai.”
„Pratimai vandenyje padeda išlaikyti ir pagerinti judėjimo-atramos sistemos būklę, palaikyti gerą fizinę formą, sustiprinti širdies ir kraujagyslių sistemos bei aerobinį pajėgumą, stimuliuojama centrinė nervų sistema, skatinama medžiagų apykaita, vyksta organizmo grūdinimas, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro vadovas prof. Juozas Raistenskis. – Vandenyje patiriamas laisvumas suteikia pasitikėjimo savo jėgomis, o teigiamos emocijos visuomet padeda greičiau sveikti ir stiprėti.” Druskininkų „Saulutėje” teikiamos ne tik vandens, bet ir kitos reabilitacijos paslaugos, panaudojamos inovatyvios priemonės: „Viena iš naujausių skyriuje taikomų kineziterapijos priemonių – kineziterapijos reikmenų komplektas pusiausvyrai ir stabilumui lavinti, kurio viena iš sudedamųjų dalių – specializuotas kostiumas, sumažinantis krūvį sąnariams, raumenims ir sausgyslėms, padedantis pacientui pagerinti pusiausvyrą ir koordinaciją: specialios gumos pagal taisyklingų judesių schemą vienus raumenis įtempia, kitus atpalaiduoja, taip pacientas mokomas taisyklingų refleksų”, – sako prof. J. Raistenskis.
Projekto lėšomis įsigyta ir kitos reikalingos įrangos medicininės reabilitacijos paslaugoms teikti: poliarizuotos šviesos terapijos stacionarus aparatas, daugiafunkcinis kombinuotos terapijos prietaisas impulsinių srovių terapijai, žemo dažnio impulsinio magnetinio lauko aparatas, dviratis-ergometras skirtas reabilitacinei mankštai, vibracijos platforma, skirta neįgaliųjų vaikų reabilitacijoje pasyviam kojų treniravimui, stacionarus bėginis keltuvas neįgaliems pacientams perkelti ir pervežti palatoje bei mobilus keltuvas neįgaliems pacientams perkelti į baseiną ir pervežti baseino patalpose, funkcinė elektrinė slaugos lova pacientams su sunkiais judėjimo funkcijos sutrikimais ir kt.
Pagrindiniu projekto rezultatu reikėtų laikyti socialinę naudą, kurią pajus į Druskininkų „Saulutę“ besikreipiantys pacientai, kuriems reikalinga antro lygio medicininė reabilitacija, palaikomoji reabilitacija ir vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos stacionarinis ištyrimas ir gydymas. Įgyvendinus visas projekte numatytas veiklas, pagerėjo vaikams palankios, kokybiškos, prieinamos bei veiksmingos aukščiausio lygio medicininės reabilitacijos paslaugos.
Paskutinį kartą redaguota: 2024-05-07