Santaros klinikose pradėtas inovatyvus būdas kaulų metastazių gydymui

Sausio 15, 2015
Radžio paruošimas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose 2015 m. sausio 14 d. startavo visame pasaulyje naujas ir inovatyvus prostatos vėžio išplitusio į kaulus gydymo būdas radioaktyviuoju radžio-223 dichloridu.
 VUL SK radiologai ir urologai ėmėsi aktyvių veiksmų, kad Lietuvos pacientams būtų prieinamas naujausias pažengusio prostatos vėžio gydymo būdas.  Pacientui leidžiamas radis-223
prof Feliksas Jankevicius Anot VUL SK Urologijos centro vadovo profesoriaus Felikso Jankevičiaus, toks gydymo būdas yra naujas žingsnis gydant kastracijai atsparų išplitusį į kaulus priešinės liaukos vėžį. „Radis-223 yra pirmasis alfa daleles skleidžiantis radioizotopas, patvirtintas klinikiniam naudojimui onkologijoje ir skiriamas, kai nebelieka kitų gydymo būdų. 2013 m. gegužės mėnesį preparatas patvirtintas ir jį leista naudoti JAV klinikoje, 2013 m. lapkričio mėn. – ES šalyse. Radis-223 gaminamas individualiai kiekvienam pacientui. Pacientui suleistas, šis radioaktyvus izotopas kaupiasi kauluose, kur skildamas išspinduliuoja alfa daleles, kurios sunaikina vėžines ląsteles ir dėl trumpo sklidimo kelio žymiai mažiau apšvitina sveikuosius audinius, lyginant su gydymu kitais radionuklidais. Po atliktų klinikinių studijų, paaiškėjo, kad gydymas radžiu 223 yra ne tik mažai toksiškas, bet svarbiausiai, reikšmingai prailgina pacientų išgyvenamumą", – dėstė profesorius.
Jam pritaria ir VUL SK Branduolinės medicinos skyriaus vedėjas gyd. Donatas Vajauskas. „Daugeliui gali pasirodyti keista, kad radioaktyvus vaistas suleistas į paciento organizmą, yra ne tik kad nepavojingas jam, ar jo artimiesiems, bet dar ir labiau tausojantis ir saugus gydymo būdas nukreiptas tiesiogiai prieš ligos židinius. Šis gydymo būdas labiau mums, medikams yra atsakingas. Turime labai daug, tarsi nematomo ir kompleksinio darbo. Pats radžio injekcijos leidimas yra tik vienas iš kelių šio gydymo etapų", – sako D.Vajauskas, – „Visas gydymo kursas apima 6 gydymo ciklus, kurių metu kas 4 savaites intraveniškai yra leidžiamas radioaktyvusis vaistas. Dėl šio gydymo būdo tinkamumo ir saugumo, prieš pat gydymą, pacientas yra išsamiai tiriamas, tuomet medicinos fizikas apskaičiuoja pacientui individualią skiriamo vaisto dozę. Vėliau seka sudėtingas vaisto paruošimas injekavimui specialiomis radiacinės saugos sąlygomis. Ir tik esant tinkamam paciento paruošimui yra skiriamas pats gydymas", – teigia D.Vajauskas  Donatas Vajauskas
dr Birutė Gricienė VUL SK Klinikinės radiacinės priežiūros skyriaus vedėja dr. Birutės Gricienė sako, kad radiofarmakologinis radžio preparatas yra skysta medžiaga, kurio radioktyvumas per pusę sumažėja apytiksliai per 11 dienų, todėl „siekiant užtikrinti saugų darbą šio radiofarmakologinio preparato dozė ruošiama karštojoje laboratorijoje, specialioje traukos spintoje, o ten dirbantis personalas naudoja asmenines apsaugos priemones bei individualius dozimetrus, skirtus jonizuojančiosios spinduliuotės dozės matavimui. Dėl radiacinės saugos reikalavimų visi procedūros su radžiu etapai yra kontroliuojami ir prižiūrimi mūsų radiacinės saugos specialistų. Pacientas iš karto po procedūros yra išleidžiamas į namus. Radį skleidžiančias daleles sulaiko aplinkiniai audiniai, todėl pacientas nesukelia niekam jokio pavojaus", – pasakoja B. Gricienė.
Paskutinį kartą redaguota: 2017-05-05
Į viršų