Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Širdies chirurgijos centre praėjusią savaitę, rugsėjo 4 d. sėkmingai buvo atlikta dar viena mirtinos ligos – plautinės hipertenzijos dėl lėtinės plaučių arterijos tromboembolijos – chirurginis gydymas (med.: plaučių arterijos endarterektomija).
Pasak VUL SK širdies chirurgo doc. Rimanto Karaliaus, kol kas tokios operacijos yra vienetinės. Pirmoji 2010-aisiais buvo atlikta ne tik Santariškėse, bet ir, apskritai, Lietuvoje, padedant prof. Eckhard Mayer iš Vokietijos.
Lėtinė plaučių arterijos tromboembolija yra labai sunki ir mirtina liga. Dažniausiai ji išsivysto po kojų giliųjų venų užsikimšimo. Ypatingas pavojus iškyla tiems, kurie ilgųjų skrydžių metu neteisingai sėdi ir išgeria mažai skysčių. Apatinėse galūnėse susidarę kraujo krešuliai su kraujo srove nukeliauja į plaučių arteriją ir užkemša jos šakas. Išsivysto apsunkintas kraujo tekėjimas per plaučius, padidėja kraujo spaudimas plaučių arterijoje, atsiranda dešiniojo skilvelio silpnumas.
„Anksčiau dėl progresuojančios plautinės hipertenzijos neoperuojami ligoniai mirdavo per keletą metų. Dabar Santariškių klinikų medikai yra pasiruošę išgelbėti ne vieną sergantįjį, todėl mes medikai, ypatingai džiaugiamės, kad galime jau ir jiems padėti. Tokie pacientai, kuriems įtariama arba diagnozuota lėtinė plaučių arterijos hipertenzija turėtų kreiptis į mūsų ligoninės Plautinės hipertenzijos koordinacinį centrą" – sako doc. R. Karalius.
Anot mediko, paprastai endarterektomijos operacijos trunka 6-7 valandas. Rugsėjo 4-osios operacija truko 7 val. Pacientas po dviejų savaičių gydymą tęs reabilitacijoje ir kai susinormalizuos kraujo spaudimas dešiniajame širdies skilvelyje ir plaučių arterijoje, jau galės grįžti į pilnavertį gyvenimą.
Rugsėjo 4 d. operaciją atliko VUL SK širdies chirurgų ir anesteziologų brigada: doc. Rimantas Karalius, Dr. Raimondas Širmenis, gyd. Vytautas Lastas, anesteziologas Karolis Urbonas.