Naujų gydymo metodų iš Santaros klinikų mokosi ir amerikiečiai

Spalio 03, 2016
img_0034
 

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose vis dažniau galima sutikti medikų ne tik iš Vakarų Europos, bet ir iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Užsienio kolegos atvyksta tam, kad iš Lietuvos medikų išmoktų unikalaus kardiochirurginio metodo – per nedidelį pjūvį, nestabdant paciento širdies, prisiūti nutrūkusias širdies mitralinio vožtuvo chordas.

Pirmoji pasaulyje minimaliai invazinė širdies operacija prieš trejus metus buvo atlikta būtent Santaros klinikose. Operacijai vadovavęs Kardiologijos ir angiologijos centro vadovas prof. Audrius Aidietis kartu su kitais Santaros klinikų medikais iki šiandienos tokių operacijų yra atlikęs 75. Tai – antrasis rezultatas pasaulyje.

Už minėtą metodiką Santaros klinikų kardiologus ir kardiochirurgus 2013 m. asmeniškai apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė, įteikusi medikams LDK Gedimino ordino Karininko kryžių.

Norint neatsilikti nuo pažangos, būtina tobulėti

„Nuolat atsirandant naujoms medicininėms metodikoms, nepakanka apie jas pasiskaityti literatūroje – reikia pamatyti savo akimis. Taikyti naujas technologijas medikai mokosi arba ant specialių simuliatorių, arba stebėdami patyrusių kolegų atliekamas operacijas. Kadangi šioje srityje turime įgūdžių, kurių neturi kiti, pas mus mokytis atvyksta kolegų iš viso pasaulio. Šiuo metu laukiame amerikiečių, kadangi JAV, įteisinus šios metodikos naudojimą, įgūdžių reikės ir šios šalies medikams“, – sako prof. A. Aidietis.

Prof. A. Aidietis (kairėje) ir prof. K. Ručinskas (dešinėje) kartu su medikais iš užsienio

Prof. A. Aidietis (kairėje) ir prof. K. Ručinskas (dešinėje) kartu su medikais iš užsienio

Pirmasis svečias iš JAV – dr. Mubashir Mumtaz – kartu su kitais medikais iš Izraelio, Vokietijos ir Italijos jau išvyko namo. „Dėkoju kolegoms iš Lietuvos už svetingumą ir galimybę išmokti unikalios metodikos. Santaros klinikose esate subūrę puikią komandą ir tai, kaip lengvai jūs atliekate tokias sudėtingas operacijas, yra verta susižavėjimo“, – padėkos laiške kolegoms rašė dr. M. Mumtaz.

Svarbu – darni komanda

Prof. A. Aidietis pasakoja, kad jei pasaulyje atsiranda naujos technologijos, jų pritaikymui dažnai ieškoma didelių, aukšto lygio ir pasaulyje pripažintų centrų. Todėl labai daug technologijų ateina iš gerai žinomų Leipcigo, Berlyno, Paryžiaus klinikų. Šios klinikos pasižymi tuo, kad visose jose yra darnios ir kompetentingos medikų komandos.

„Santaros klinikos atitinka visus pasaulinius standartus, turime aukšto lygio kardiochirurgus, kuriems vadovauja prof. Kęstutis Ručinskas, bei pasaulinio lygio ultragarsinę diagnostiką, kuriai vadovauja dr. Diana Zakarkaitė.  Turime labai darnią ir profesionalią komandą, todėl ir esame pastebėti ir pripažinti pasauliniu mastu. Šiuo metu turime tikrai daug projektų“, – sako prof. A. Aidietis.

Naujas metodas – mažesnė trauma pacientui

Paprašytas papasakoti apie taikomą metodiką išsamiau, prof. A. Aidietis paaiškina, jog širdyje yra mitralinis vožtuvas, sudarytas iš dviejų burių, kurios turi vožtuvą gerai uždaryti.  Šios burės yra prilaikomos chordų. Jei chordos nuplyšta, tuomet vožtuvas tinkamai neužsidaro, kraujas grįžta atgal į kairįjį prieširdį, jame kyla spaudimas, kenkiama plaučiams, kraujagyslėms ir pačiai širdžiai. Jei šis procesas vyksta kelerius metus, ligoniams išsiplečia ir padidėja širdis, daroma didelė žala visam organizmui.

„Iki šiol, darant operacijas, tekdavo prapjauti krūtinkaulį, sustabdyti širdį ir tuomet tvarkyti vožtuvą – prisiūti chordą, uždėti žiedą ar net pakeisti visą vožtuvą. O naujoji technologija leidžia per mažą pjūvį su aparatu patekti į širdį, rasti nutrūkusią chordą ir ultragarso pagalba ją „pagauti“, specialiu instrumentu prisiūti ir prifiksuoti. Svarbu, kad visai tai vyksta nestabdant paciento širdies, todėl trauma yra nepalyginamai mažesnė“, – pasakoja prof. A. Aidietis.

Profesoriaus teigimu, ši technologija ir toliau yra tobulinama – šiuo metu mąstoma, kaip padaryti, kad tokios pačios minimaliai invazinės operacijos metu būtų galima susiaurinti žiedą – tuomet trauma pacientui būtų dar mažesnė.  „Pasaulis eina šia linkme, mes taip pat stengiamės neatsilikti“, – sako prof. A. Aidietis.

Primena, kad simptomų negalima ignoruoti

Ir šiuo metu Santaros klinikose po mitralinio vožtuvo operacijos sveiksta penki pacientai, kurių amžius – nuo 45 iki 80 m. Prieš patekdami į ligoninę, jie netgi nejautė didelių simptomų.

„Mūsų tikslas yra užbėgti įvykiams už akių, nelaukti, kol ligonis pradės kažką jausti, dusti, kol ims didėti spaudimas plaučių kraujagyslėse ir pasijus pirmieji simptomai. Labai daug pacientų apie ūžesį širdyje sužino tik iš savo šeimos gydytojo. Tad visiems darbingo mažiaus žmonėms noriu perduoti žinutę – jei jaučiate dusulį, svarbu profilaktiškai apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ir pamėginti surasti dusulio priežastį, stebėti širdies ūžesį“, – sakė medikas.

http://www.santaroszinios.lt/blog/nauju-gydymo-metodu-is-santariskiu-kliniku-mediku-mokosi-ir-amerikieciai/ 

 

Paskutinį kartą redaguota: 2017-05-04
Į viršų