Gimdos kaklelio citopatologinio tyrimo atsakymas: „nustatyti neaiškios kilmės pakitimai", verčia sunerimti daugelį moterų. Šį nerimą ir nežinomybę galima išsklaidyti - tereikia pasinaudoti galimybe atlikti papildomus testus. Pirmiausia siūloma atlikti Žmogaus papilomos viruso tyrimą. Aptikus aukštos rizikos viruso genotipą, galima patikrinti ar jis turi onkogeninį poveikį. Šiuo tikslu atliekamas imunocitocheminis CINtec PLUS tyrimas.
Vienas mėginys – trys tyrimai
CINtec PLUS tyrimą rekomenduojama atlikti skystosios citologijos PAP testu nustačius nežymius plokščio epitelio intraepitelinius pakitimus (LSIL) arba neaiškios reikšmės pokyčius (ASCUS) kartu su ŽPV aukštos rizikos tipais. Šiais atvejais teigiamas CINtec PLUS yra svarbus indikatorius kolposkopiniams tyrimams ir tolimesnei gimdos kaklelio priešvėžinių pokyčių paieškai.
„Šie tyrimai išplečia diagnostikos ribas ir labai palengvina klinicisto darbą. Gydytojui ginekologui padeda apsispręsti dėl biopsijos ar konizacijos skubumo ir būtinumo įtariant onkogeninę transformaciją, o tai ypač aktualu, kai pacientė yra jauna ar nėščia", – sako Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė ginekologė prof. dr. Žana Bumbulienė.
Ištyrimo algoritmas pasiteisino
Daugelyje straipsnių ir kitų informacijos šaltinių galima rasti informaciją, kad 16 ir 18 ŽPV tipai yra atsakingi už daugiau nei 70% gimdos kaklelio vėžio atvejų, tačiau naujausios studijos rodo, kad kai kuriose Europos šalyse 31 ir 33 ŽPV tipai yra dažnesni nei 18 tipas, o 45 tipas yra tiesiogiai susijęs su gimdos kaklelio adenokarcinomų susidarymu. Todėl ypač svarbu ištirti visą ŽPV genotipų spektrą, siekiant kuo tiksliau įvertinti gimdos kaklelio vėžio riziką. VPC atliekamu molekuliniu ŽPV tyrimu individualiai nustatoma 14 aukštos rizikos ŽPV tipų (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68).
Anot D. Petroškos, VPC įdiegtas gimdos kaklelio ikivėžinių būklių algoritmas pranoko lūkesčius. CINtec PLUS tyrimas Lietuvoje dar palyginus naujas, VPC jį įdiegė tik prieš metus, bet gauti pirmieji rezultatai teikia pasitikėjimo. „Visais tirtais atvejais, esant PAP testui be pakitimų, CINtec PLUS testas buvo neigiamas; atlikus tyrimą esant didelio laipsnio intraepiteliniams pažeidimams, 100 proc. atvejų buvo nustatyta ŽPV infekcijos sukelta onkogeninė transformacija. Tai rodo šio tyrimo 100 proc. tikslumą – jautrumą ir specifiškumą", – sakė D. Petroška.
VPC duomenimis, 80 proc. atvejų, esant neaiškios reikšmės pokyčiams (ASCUS) ir 70 proc. atvejų, esant nežymiems plokščio epitelio intraepiteliniams pakitimams (LSIL), CINtec PLUS tyrimas buvo neigiamas. Tokiais atvejais skubi biopsija nėra būtina ir tik mažesnei daliai pacienčių (atitinkamai 20 ir 30 proc.) reikalinga invazyvi chirurginė procedūra. Taigi dauguma pacienčių ir jų gydytojų išvengia ne tik nerimo, bet ir invazyvių procedūrų. „Smagiausia, kad visą šią informaciją galime suteikti iš vieno ėminio atlikdami, pagal poreikį, visus 3 testus: PAP, ŽPV, CINtec PLUS. Pačiai pacientei nereikia papildomai eiti pas gydytoją, o tyrimo atsakymas išties išsamus ir konkretus – kaip gydytojo receptas", - apibendrino D. Petroška.
Pasak gydytojos akušerės ginekologės Eugenijos Abraitienės, CINtec PLUS tyrimo rezultatas suteikia taip norimo aiškumo. „Turiu nemažai pacienčių, planuojančių nėštumą – tokiu metu nustatyti neaiškios kilmės pokyčiai sukelia daug nerimo. Neigiamas CINtec PLUS atsakymas padeda pacientėms psichologiškai nusiraminti, kas planuojant vaikelį yra būtina", – tvirtina gydytoja.
Padeda parinkti tinkamą gydymo taktiką
Ginekologo klinikinėje praktikoje CINtec PLUS tyrimas dažnai padeda pasirinkti tinkamą taktiką ne tik iki kolposkopijos, kaip rekomenduojama algoritme, bet ir po kolposkopijos, kurios metu nematome patologijos arba kolposkopija nėra visapusiai informatyvi dėl anatominių kaklelio ypatybių (pokyčiai gali būti kaklelio kanale). Kauno medicinos universiteto klinikų Onkoginekologijos skyriaus vedėja prof. dr. Daiva Vaitkienė sako, jog tokiais atvejais CINtec PLUS padeda apsispręsti ar rinktis konservatyvią stebėjimo taktiką (kai CINtec neigiamas), ar agresyvesnę – eksciziją.
Prof. dr. D. Vaitkienei teko ne sykį praktiškai įvertinti šį tyrimą. Ji teigia išoperavusi keletą pacienčių, nors ir matydama kolposkopiškai idealų gimdos kaklelį: jo pokyčiai buvo aptikti epitelyje, nusileidusiame į liaukų latakus.