Informacija dėl Zaporižios atominės elektrinės ir dėl jodo tablečių vartojimo

Kovo 04, 2022

Gaisras Ukrainos Zaporižios atominės elektrinės komplekse: pavojaus Lietuvos gyventojams nėra

 

Informuojama, kad Zaporižios atominėje elektrinėje gaisras užgesintas. Daugiau informacijos www.rsc.lt.

 

Atkreipiame dėmesį, kad gyventojams kalio jodido tablečių vartoti nereikia!

 

Kalio jodido tabletės: ką reikėtų žinoti, kokiu atveju jas vartoti?

Gyventojai gali įsigyti kalio jodido preparatų. Specialistai ragina laikytis kalio jodido tablečių vartojimo instrukcijų. Santaros klinikų Klinikinės radiacinės priežiūros skyriaus vedėja doc. dr. Birutė Gricienė sako, kad stabilaus jodo preparatai vartojami tik branduolinės avarijos metu, kai žinoma, jog netrukus į aplinką su kitais radionuklidais pateks radioaktyviojo jodo: „Radioaktyvusis jodas, įkvėpus ar gavus jo su maistu, kaupiasi skydliaukėje ir didelis kiekis po kelių ar keliolikos metų gali sukelti skydliaukės vėžį. Kitu atveju jodo profilaktika gali sukelti neigiamą, žalojantį poveikį sveikatai, todėl jodo tabletes reikia gerti griežtai laikantis tablečių vartojimo instrukcijų – tiktai gavus Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendaciją.

Žmogus, laiku suvartojęs jodo tablečių, apsaugo tik skydliaukę, kuri sukaupusi stabilaus jodo, nebekaupia radioaktyviojo.

Pagal Radiacinės saugos centro rekomendacijas reikėtų išgerti jodo tabletę ne anksčiau kaip 24 valandos iki patenkant į aplinką, kurioje yra radioaktyviojo jodo. Veiksmingiausia suvartoti likus 2 valandoms iki tol, kol žmogus pateks į radioaktyviuoju jodu užterštą aplinką. Po 8 valandų, praleistų radioaktyvioje aplinkoje, jodo profilaktika nerekomenduojama, nes radioaktyvusis jodas jau susikaupęs skydliaukėje, o išgertas jodas blokuoja jau patekusio radioaktyviojo jodo pasišalinimą iš organizmo.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-03-04
Į viršų