Euromelanomos diena: prevencinė patikra padeda anksti aptikti piktybinę ligą

Birželio 08, 2023
„VUL Santaros klinikos aktyviai įsitraukia į akciją ir didžiausias mūsų indėlis – specialistų dalyvavimas joje. Šiemet žmones konsultuos apie 20 mūsų klinikų gydytojų bei rezidentų. Žinome, kad eilės pas specialistus – didelės, todėl ši akcija – puiki proga gauti greitą ir kokybišką konsultaciją. Kasmet akcijos metu nustatoma apie 10 melanomos atvejų ir keliasdešimt ikivėžinių susirgimų. Pagal statitstiką 30 proc. žmonių turi tikimybę susirgti odos vėžiu. Tai yra – kas trečias žmogus", – sako Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis. 

Odos vėžys yra vienas dažniausiai diagnozuojamų vėžių pasaulyje. Pati pavojingiausia ir agresyviausia jo forma yra melanoma – piktybinis melanocitinių ląstelių navikas. Pastaruosius 50 metų melanomos atvejų skaičius augo dėl pasikeitusio žmonių laisvalaikio daugiau laiko leidžiant atvirame ore, deginantis ir nepakankamai saugojantis saulės spindulių. Vien 2021 metais daugiau nei 100 tūkstančių Europos Sąjungos gyventojų buvo diagnozuota melanoma, dažniausiai ji nustatoma 45–69 metų pacientams, paskutiniais metais auga ir jaunų žmonių sergamumas. Vyrams dažniau vystosi krūtinės ir nugaros srityje, o moterims – kojų srityje. Nors visuomenės sąmoningumas ir žinios apie odos vėžį didėja ir daugumai žmonių melanoma nustatoma ankstyvose stadijose, kai galimas efektyvus lokalus gydymas, mirtingumas dėl melanomos išlieka didelis – 2021 m. ES fiksuota beveik 20 tūkst. mirčių. Deja, Lietuvoje dėl dažnai diagnozuojamos vėlyvos stadijos melanomos išgyvenamumo rodikliai yra vieni iš blogiausių ES.

Daug dažniau sutinkami kiti odos vėžio tipai – bazinių ląstelių bei plokščiųjų ląstelių karcinoma. Šie piktybiniai navikai dažniausiai pasireiškia vyresniems žmonėms (virš 60 metų amžiaus). Pagal tarptautinę statistiką kiekvienais metais pasaulyje nustatoma apie 10 milijonų naujų bazinių ląstelių ir 3 milijonai plokščiųjų ląstelių karcinomos atvejų. Bazinių ląstelių karcinoma yra pats dažniausias onkologinis susirgimas pasaulyje. Rizika kiekvienam iš mūsų per gyvenimą susirgti bazinių ląstelių karcinoma siekia apie 30 proc. (kiekvienam australui – net 70 proc.). Dėl reto metastazavimo šie odos vėžiai yra mažiau pavojingi nei melanoma, o 5 metų išgyvenamumas siekia apie 99 proc. Dėl didelio paplitimo jie lemia apie 16 800 mirčių kiekvienais metais, dariniui augant gali sukelti lokalią deformaciją (dažnai – veide) ir yra didelė našta sveikatos apsaugos sistemoms.

Svarbu pabrėžti savistabos bei profilaktinės gydytojo dermatovenerologo patikros naudą, kadangi laiku pastebėjus piktybinį darinį jį galima sėkmingai gydyti taikant darinio eksciziją (liet. išpjovimas) arba kitą gydytojo dermatovenerologo parinktą gydymą.

Kokie yra odos vėžio rizikos veiksniai? Ar galima melanomos prevencija?

Vertėtų atkreipti dėmesį bei atidžiau stebėti savo odą, jeigu:
-          Jūsų oda dažnai veikiama UV spindulių (daug laiko praleidžiate lauke arba lankotės soliariumuose);
-          Jūsų oda labai šviesi arba strazdanota, lengvai nudega, tačiau neįdega;
-          Turite virš 50 apgamų;
-          Vaikystėje esate nudegę arba daug laiko praleidote saulėje;
-          Jūsų šeimoje buvo odos vėžio atvejų;
-          Vartojate imunosupresinius vaistus.

Net jei ir turite tam tikrų rizikos veiksnių, kurių pakeisti negalite (pvz., odos tipas, apgamų skaičius), jūs galite reikšmingai sumažinti odos vėžio riziką apsisaugodami nuo saulės spindulių! 

Kaip galima apsisaugoti nuo saulės spindulių ir sumažinti odos vėžio riziką?

-          Naudokite apsauginius kremus nuo saulės su aukštu saulės apsaugos faktoriumi (SPF 50+) kas 2 val.;
-          Dėvėkite drabužius ilgomis rankovėmis, galvos apdangalą bei akinius nuo saulės;
-          Venkite būti saulėje intensyviausiu UV spindulių laikotarpiu (nuo 11 iki 16 val.);
-          Venkite soliariumų;
-          Reguliariai apžiūrėkite savo odą ir kilus mažiausiai abejonei kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą profilaktinei patikrai.
 

Kaip atpažinti piktybinius darinius odoje, kaip dažnai tikrintis?

Bent kartą per mėnesį reikėtų prieš veidrodį apžiūrėti visą savo kūno odą nepamirštant galvos odos, kūno raukšlių, pėdų bei tarpupirščių odos.
 
Ypatingai atkreipkite dėmesį į šiuos darinius:
-          Apgamus, kurie yra asimetriški, nelygiais kraštais, įvairiaspalviai, didesni nei 6 mm arba kurie pastaruoju metu augo arba keitėsi jų spalva arba forma;
-          Rausvos spalvos darinius, kurie kraujuoja, blizga arba atrodo kaip žaizdelė, tačiau ilgą laiką nesugyja.
 

Ar įdegis gali būti sveikas? Ar galima apsisaugoti nuo odos vėžio rizikos atostogų metu daug laiko praleidžiant vandenyje arba būnant atvirame ore apsiniaukusiomis dienomis? 

-          Įdegis yra jūsų kūno atsakas į UV sukeltą žalą, dėl to įdegis nėra sveika ir soliariumų lankymas nėra rekomenduojamas gydytojų dermatovenerologų.
-          Vanduo minimaliai apsaugo nuo saulės spindulių, ir vandens atspindys gali netgi padidinti jūsų gaunamą UV spindulių kiekį.
-          Iki 80 proc. spindulių gali pereiti debesis, galite įdegti nepriklausomai nuo oro sąlygų, todėl kremus su SPF reikia naudoti visus metus.
-          Svarbu paminėti, jog UV spinduliai nesukelia šilumos jausmo odoje (jį lemia infraraudonieji spinduliai), dėl to nejaučiant karščio odoje arba esant vėjuotam orui nereikia apsigauti ir nepamiršti saugotis nuo žalingų spindulių.
 
Pasaulyje gegužės mėnuo žinomas kaip odos vėžio prevencijos mėnuo. Šiuo laikotarpiu daugelyje Europos šalių yra organizuojama Euromelanomos akcija, kurios metu gydytojai dermatovenerologai geranoriškai atlieka visuomenės patikrą dėl odos vėžio. Euromelanomos akcija yra skirta skatinti ir dalintis informacija apie odos vėžio prevenciją, ankstyvą diagnozę bei gydymą. Šių metų šūkis provokuojančiai kelia klausimą „Ar naudojate apsaugą?“


2023 m. Euromelanomos akcijoje rasti odos pakitimai

 

 

Rastų pakitimų skaičius

Tikrinimo vieta

Bendras patikrintų žmonių skaičius

Aktininės keratozės

Plokščių ląstelių karcinomos

Bazinių ląstelių karcinomos

Displastiniai apgamai

Melanomos

Vilniaus miesto savivaldybė

720

92

16

45

65

9

LSMU Kauno klinikos

306

20

3

7

16

2

Sapiegos klinika

145

7

0

5

15

0

Viktorijos Trinkūnienės IĮ

90

0

0

4

4

0

UAB Affidea, Panevėžys

50

0

1

4

0

0

Iš viso

1311

119

20

65

100

11

 

Kviečiame pasižiūrėti spaudos konferencijos vaizdo įrašą:

Paskutinį kartą redaguota: 2023-06-22
Į viršų