Pacientai, norintys prisijungti prie IPK, gali tai padaryti savarankiškai, papildomai atvykti į gydymo įstaigą nereikia.
Asmenys, norintys matyti savo vaikų (globotinių) medicininius duomenis, turi atvykti į Vaikų ligoninę adresais Santariškių g. 4 (Registratūrą) arba Santariškių g. 7 (Registratūrą). Su savimi būtina turėti vaiko gimimo liudijimą (originalą) ir savo asmens dokumentą (pasą arba ID kortelę).
Prisijungti naudojant paslaugą:
Nevakcinuotiems nuo COVID-19 ligos pacientams, kuriems skiriamas planinis gydymas stacionare turi būti atliekamas tyrimas dėl COVID-19 ligos, t. y. paimamas tepinėlis iš nosiaryklės. Jei įstaigoje kartu su pacientu lieka ir kitas asmuo (paciento slaugai, priežiūrai ar kt.), tyrimas atliekamas ir tam asmeniui, jeigu jis nevakcinuotas.
Persirgusiems COVID-19 liga 180 dienų laikotarpiu pacientams, kurie yra hospitalizuojami ir neturi COVID-19 ligai būdingų simptomų, taip pat tuo atveju, kai tokiems pacientams teikiamos dienos stacionaro paslaugos, COVID-19 tyrimas neatliekamas.
Išimtys: paskiepytiems pacientams pagal pilną vakcinacijos schemą, po kurios pabaigos praėję ne mažiau kaip 14 dienų, (taip pat ir paskiepytiems lydintiems asmenims) tyrimas dėl COVID-19 ligos atliekamas šiais atvejais:
- Pacientams hospitalizuojamiems į Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centrą, Vaikų onkohematologijos centrą, Nefrologijos ir inkstų transplantacijos centrą, kai hospitalizuojami transplantuoti pacientai, gaunantys imunosupresinį gydymą.
- Dienos stacionaro pacientams, gaunantiems imunosupresinį gydymą, bei teikiant paslaugas, kurių metu susidaro aeorozoliai – atliekant bronchoskopijų procedūras.
Pacientams, kuriems paskirtos planinės dienos stacionaro paslaugos, tyrimas dėl COVID-19 ligos atliekamas šiais atvejais:
- Jei pasireiškia bent vienas iš šių klinikinių simptomų: kūno temperatūra 37,3oC ir didesnė, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas, arba yra epidemiologinių kriterijų (artimas sąlytis su patvirtintu koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) atveju 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios).
- Pacientas yra nevakcinuotas nuo COVID-19 ligos.
- Jei atliekamos aerozolį generuojančios procedūros – bronchoskopijos (tiriami taip pat ir vakcinuoti nuo COVID-19 ligos pacientai).
Tyrimui atlikti pacientą užregistruoja stacionarinį gydymą skiriantis VUL Santaros klinikų gydytojas ir suteikia visą reikalingą informaciją apie tolesnę eigą.
Tyrimas dėl COVID-19 atliekamas iki guldymo į stacionarą likus ne daugiau kaip 72 val. Tik nesant galimybės jo atlikti tokiu metu, jis gali būti atliekamas hospitalizacijos dieną.
Tepinėlis iš nosiaryklės ištirti dėl COVID-19 ligos imamas:
- pacientams, guldomiems į ligoninės skyrius, esančius adresu Santariškių g. 2, Santariškių g.14 – patalpoje B118 (B korpusas, prie centrinio įėjimo). Pacientas iš anksto informuojamas apie atvykimo laiką trumpąja žinute.
- pacientams, guldomiems į Dermatovenerologijos centro skyrius, esančius Kairiūkščio g. 2 – apie tyrimo paėmimo vietą bei laiką informuoja gydantis gydytojas..
- pacientams, guldomiems į ligoninės skyrius, esančius Santariškių g. 4, Santariškių g. 7 apie tyrimo paėmimo vietą bei laiką informuoja gydantis gydytojas.
Planinė stacionarinė paslauga pradedama nelaukiant viruso SARS-COV-2 tyrimo atsakymo.
Tyrimo atsakymo pacientas (ir kartu guldomas asmuo) laukia ligoninės skyriaus palatoje arba įsipareigoja tyrimo atsakymo laukti nurodytoje konkrečioje izoliavimo vietoje paties paciento (ar jo atstovo) nurodytu adresu.
Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose SARS-CoV-2 RNR tyrimai PGR metodu yra atliekami vakcinuotiems pacientams, paskiepytiems pagal pilną vakcinacijos schemą, šiais atvejais:
1. Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro pacientams, Vaikų onkohematologijos centro pacientams, Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyriaus pacientams ir kitų padalinių transplantuotiems pacientams, gaunantiems imunosupresinį gydymą, taip pat pacientams, hospitalizuotiems į reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius, kai atliekami rutininiai profilaktiniai kaupinių tyrimai.
2. Teikiant dienos stacionaro paslaugas pacientams, gaunantiems imunosupresinį gydymą, bei teikiant paslaugas, kurių metu susidaro aeorozoliai – atliekant bronchoskopijų procedūras.
3. Hospitalizuotiems pacientams, tiriamiems profilaktiškai dėl COVID-19 ligos nosies landos tepinėlių ėminių kaupinių tyrimo PGR metodu. .
Visais atvejais profilaktiniai SARS-CoV-2 RNR tyrimai PGR metodu neatliekami tik persirgusiems pacientams COVID-19 liga 180 dienų laikotarpiu.
Nuo 2022-jų rugsėjo 27 d. VUL Santaros klinikose keičiama tvarka dėl pacientų lankymo:
- Hospitalizuojamiems pacientams ir juos lydintiems asmenims bei hospitalizuotiems pacientams SARS-CoV-2 (koronaviruso) tyrimas PGR metodu bus atliekamas tik esant COVID-19 ligos simptomams, išskyrus tam tikrų padalinių pacientus, kurie bus tiriami profilaktiškai ir nesant simptomų – apie tyrimus pacientus informuos gydantis gydytojas.
- VUL Santaros klinikų bendrose erdvėse visiems asmenims privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius – ir darbuotojams, ir pacientams, ir lankytojams.
- Pacientus suaugusiųjų padaliniuose aplankyti galima darbo dienomis nuo 13 val. iki 15 val., savaitgaliais ir švenčių dienomis – nuo 11 val. iki 14 val. Vaikų ligų padaliniuose (Santariškių g. 4 ir Santariškių g. 7, Kairiūkščio g. 2) pacientai gali būti lankomi kiekvieną savaitės dieną – du kartus per dieną: nuo 11 val. iki 13 val. arba nuo 17 val. iki 19 val.
- Pablogėjus epidemiologinei situacijai atskiruose skyriuose, pacientų lankymas gali būti sustabdytas iki 2 savaičių. Prieš atvykstant lankyti artimųjų, rekomenduojame pasitikslinti, ar lankymas skyriuje leidžiamas.
- Infekcinėmis ligomis sergantys pacientai užkrečiamuoju laikotarpiu nelankomi;
- Pacientą į kontaktines konsultacijas gali lydėti ne daugiau kaip vienas lydintis asmuo;
- Gimdyvę gali lydėti ne daugiau kaip du lydintys artimi asmenys.
- Priėmimo–skubios pagalbos skyriuje, įskaitant ir vaikų priėmimo – skubios pagalbos poskyriuose, pacientą gali lydėti ne daugiau kaip vienas lydintis asmuo.
- Palatoje vienu metu gali būti lankomas ne daugiau nei vienas pacientas.
Jei nėra galimybių ateiti lankymo metu, pacientui skirtą siuntinį galima bus palikti siuntų priėmimo vietoje.
- tik tada, kai nevaisingumo negalima išgydyti jokiais kitais gydymo būdais, t. y. gydytojas nusprendė, kad jau anksčiau Jums skirti nevaisingumo gydymo metodai buvo neveiksmingi ir yra išnaudoti visi kiti galimi gydymo metodai arba
- tais atvejais, kai, taikant kitus nevaisingumo gydymo būdus, nėra realios sėkmės tikimybės – t. y., gydytojas mano, kad pagalbinis apvaisinimas yra vienintelis jums tinkamas gydymo būdas.
- tik įstatymų nustatyta tvarka santuoką ar registruotos partnerystės sutartį sudariusiems veiksniems asmenims;
- pateikus šiuos dokumentus:
- asmens tapatybės patvirtinančius dokumentus;
- santuokos ar partnerystės sudarymą patvirtinančius dokumentus;
- medicinos dokumentus (išrašą), patvirtinančius, kad Jums nustatytas nevaisingumas (vyro arba moters), ir gydytojo išvadą, jog kiti gydymo metodai neveiksmingi, o moteris gali pastoti tik atlikus pagalbinį apvaisinimą;
- rašytinį prašymą atlikti pagalbinį apvaisinimą bei pasirašytą nustatytos formos informuoto paciento sutikimą atlikti pagalbinį apvaisinimą.
Kokie specialistai konsultuoja Santaros vaisingumo centre (SVC)?
SVC yra akademinio lygio Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vaisingumo centras. Čia konsultuoja gydytojai ginekologai, embriologai, urologai, genetikai, endokrinologai, hematologai, psichologai ir esant poreikiui kitų sričių specialistai.
Kaip registruotis konsultacijai dėl nevaisingumo diagnostikos bei gydymo ar pagalbinio apvaisinimo procedūros?
TELEFONAS PASITEIRAUTI IR IŠANKSTINEI REGISTRACIJAI: 852365316 (darbo dienomis nuo 7 val. iki 19 val.) ir el. paštu vaisingumas@santa.lt .
Valstybė nekompensuoja pirminio nevaisingumo ištyrimo ir konsultacijos dėl nevaisingumo, kai dar nėra aišku, ar porai reikalingas pagalbinis apvaisinimas, todėl tokia konsultacija yra mokama.
- Kai moteris yra vyresnė nei 42 metų amžiaus.
- Kai nevaisinga pora jau turi vieną bendrą biologinį vaiką ar vaiką, pagimdytą po pagalbinio apvaisinimo procedūros.
- šeimos gydytojo ar gydytojo ginekologo siuntimą konsultacijai (valstybės kompensuojamai paslaugai);
- dokumentus bei medicinos išrašus apie anksčiau atliktas nevaisingumo diagnostikos ir gydymo procedūras, gretutines ligas;
- klausimų specialistui sąrašą.
Prieš pagalbinio apvaisinimo procedūrą būtina pasirašyti šiuos dokumentus:
- prašymą atlikti pagalbinį apvaisinimą;
- nustatytos formos informuoto paciento sutikimą atlikti pagalbinį apvaisinimą.
Pasirašius sutikimą atlikti pagalbinį apvaisinimą, iki pagalbinio apvaisinimo pradžios turės praeiti ne mažiau kaip 7 dienos.
- šviežiai sukurtų embrionų perkėlimas – nuo kontroliuojamos kiaušidžių stimuliacijos pradžios (pirmos vaistų dozės) iki nėštumo testo atlikimo arba
- šaldytų embrionų perkėlimas – nuo vaistų, skirtų gimdos gleivinei paruošti (pirmos vaistų dozės) iki nėštumo testo atlikimo.
Ką valstybė kompensuoja vieno gydymo ciklo metu?
- Konsultaciją dėl pagalbinio apvaisinimo su tyrimų paskyrimu ir atlikimu (ir vyrui, ir moteriai).
- Ne daugiau kaip tris akušerio ginekologo konsultacijas, kai atliekama kontroliuojama kiaušidžių stimuliacija ir echoskopija kiaušialąsčių brandinimo (stimuliacijos vaistais) metu.
- Pagalbinio apvaisinimo procedūros dalis:
- Pirminio nevaisingumo ištyrimo ir konsultacijos dėl nevaisingumo.
- Vaistų, reikalingų pagalbinio apvaisinimo metu.
- Pagalbinio apvaisinimo procedūrų: lytinių ląstelių ar embrionų šaldymo, jų saugojimo, papildomo embriono auginimo iki blastocistos, gimdos gleivinės paruošimo prieš pagalbinį apvaisinimą ir kitų procedūrų;
- Su donoro lytinėmis ląstelėmis susijusių išlaidų.
- Preimplantacinės genetinės diagnostikos (PGD).
- vienas ar abu partneriai serga paveldima liga, kuri sukelia didelę negalią;
- vienas ar abu partneriai yra monogeninės mutacijos nešiotojai;
- vienas ar abu partneriai yra chromosomų aberacijos nešiotojai;
- yra embriono spontaninės monogeninės mutacijos ir (ar) chromosomų aberacijos rizika.
- sunkų nuolatinį neįgalumą sukeliantis sveikatos sutrikimas;
- gyvybei gresiantis sveikatos sutrikimas.
- kai vieno iš partnerių lytinės ląstelės yra pažeistos ar jų nepakanka ir dėl to jos negali būti panaudotos pagalbiniam apvaisinimui;
- kai yra didelė rizika su vieno iš partnerių lytinėmis ląstelėmis perduoti didelę negalią sukeliančią ligą.
- Nugaros skausmas (kaklo, krūtinės, juosmens, kryžmens, uodegikaulio skausmas)
- Galvos skausmas (galvos skausmas kylantis iš kaklinės stuburo dalies, raumenų, pakaušinio nervo neuralgija)
- Miofascinis skausmas
- Radikulopatijos skausmas
- Sąnarių skausmas
- Periferinių nervų ar jų rezginių skausmas (pvz., neuropatijos, neuralgijos)
- Lėtinis pooperacinis skausmas
- Visceralinis (pvz., lėtinio pankreatito, lėtinis dubens skausmas)
- Kompleksinis regioninio skausmo sindromas
- Fantominis skausmas
- Onkologinių ligų sukeltas skausmas
Registruotis galima šiais būdais:
Išankstinė pacientų registratūra visą parą – https://ipr.esveikata.lt/
Konsultacijų poliklinikos išankstinė registratūra - tel. 852501717 (darbo laikas: I-IV 7-17 val., V 7-16val.) Prieššventinę dieną darbo laikas trumpinamas viena valanda. * jei nesiseka prisiskambinti, maloniai prašome registruotis internetu https://ipr.esveikata.lt/.
Informacija dėl „žaliųjų koridorių“! Pacientams, sergantiems onkologine liga ir pacientams su trišakio nervo ar liežuvinio ryklės nervo neuralgijos skausmais, kurių skausmo kontrolė išlieka bloga nepaisant skiriamo maksimalaus gydymo nuskausminančiais vaistais ir kitomis priemonėmis, ir kai nėra indikacijų skubiai operacijai veikia „žaliojo koridoriaus“ sistema. Registruojantis sistemoje https://ipr.esveikata.lt/ reikia pasirinkti gydytojo specialybę ANESTEZIOLOGAS-REANIMATOLOGAS (skausmo gydymas), apsilankymo tipas „Žaliasis koridorius (skausmas)“. Registruojantis į „žaliuosius koridorius“ reikia nurodyti siuntime nurodytą ligos kodą.
Atvykus paskirtą dieną konsultacijai, su siuntimu bei asmens dokumentu reikia tiesiai eiti į Skausmo gydymo dienos stacionarą B282.
Atvykstant būtina turėti gydytojo siuntimą ir asmens dokumentą. Gydytojo siuntime turi būti nurodyta esminė skausmą sukeliančios ligos informacija, lydintys susirgimai, atliktų kraujo ir kitų laboratorinių tyrimų rezultatai, radiologinių tyrimų informacija, taikytas skausmo gydymas ir siuntimo tikslas.
Primename, kad pacientas privalo turėti asmens dokumentą.
Anesteziologas yra licencijuotas medicinos gydytojas, kuris parenka optimaliausią anestezijos ir skausmo malšinimo pooperaciniu laikotarpiu būdą planuojamai atlikti operacijai ir sėkmingai tai atlieka. Šis gydytojas taip pat atsakingas už Jūsų gyvybinių funkcijų – kvėpavimo, širdies veiklos, kraujospūdžio – išsaugojimą ir atlieka neatidėliotiną korekciją kritinių situacijų metu tiek operacijos metu, tiek ir ankstyvu pooperaciniu laikotarpiu. Šis gydytojas užtikrina paciento saugumą ir komfortą operacijos metu, taiko visavertį skausmo malšinimą tiek operacijos metu, tiek ir ankstyvu pooperaciniu laikotarpiu.
Anestezijos rūšys
Operacijos metu Jums bus skiriami vaistai, malšinantys skausmą bei pojūčius. Anestezijos rūšį bei vaistų dozę nustato Jūsų anesteziologas. Prieš atliekant operaciją, dažniausiai išvakarėse Jūs susitiksite su savo anesteziologu. Anesteziologas susipažins su Jūsų ligos istorija, užduos Jums klausimų, atsakys į Jus dominančius klausimus. Anesteziologas turi kuo daugiau sužinoti apie Jūsų ligos istoriją:
• buvusios anestezijos, operacijos;
• naudojami vaistai;
• alerginės reakcijos;
• žalingi įpročiai – rūkymas, alkoholio vartojimas, narkotinių preparatų vartojimas.
- spinalinė nejautra – taikoma, kuomet operacijos atliekamos apatinėje pilvo dalyje, dubens srityje, išeinamosios angos srityje bei operuojant apatines galūnes. Spinalinės nejautros metu vietinis anestetikas suleidžiamas vieną kartą į subarachnoidinį tarpą, kuris supa nugaros smegenis. Dūris atliekamas apatinėje nugaros dalyje. Vaisto poveikis pasireiškia maloniu šilumos pojūčiu apatinėje kūno dalyje, vėliau ši dalis nutirpsta ir išnyksta skausmo pojūtis;
- epidurinė nejautra – ši nejautros rūšis panaši į spinalinę nejautrą ir dažniausiai taikoma tais atvejais, kuomet operuojami pilvo ertmėje esantys organai, apatinės galūnės. Ši nejautros rūšis gali būti tęsiama ir operacijos metu, ir pooperaciniu laikotarpiu, kadangi epidurinės punkcijos metu yra įkišamas kateteris, kuris paliekamas kelioms dienoms ir pro jį leidžiami vaistai nuo skausmo;
• bendroji nejautra – dirbtinai sukeltas grįžtamasis centrinės nervų sistemos slopinimas, kai netenkama sąmonės ir jutimų, atsipalaiduoja skersaruožiai raumenys ir iš dalies nuslopinamos vegetacinės funkcijos. Slopinantis vaistas – anestetikas – gali būti tiekiamas ligoniui dviem būdais: skiriamas per kvėpavimo kaukę ar vamzdelį, įvestą į plaučius kartu su oro ir deguonies mišiniu, arba leidžiamas į kraują pro specialiai įvestą intraveninį kateterį. Pasibaigus operacijai anesteziologas nutraukia anestetiko tiekimą, ir ligonis pabunda.
Atmintinė ligoniui, kuriam bus atliekama ambulatorinė anestezija arba dienos chirurgijos paslauga
Pastaruoju metu daugėja diagnostinių ir gydomųjų procedūrų, kurių metu taikoma anestezija. Dažnai šios procedūros saugiai, patogiai ir efektyviai atliekamos ambulatorinėmis sąlygomis, pacientui nereikia gultis į ligoninę, tą pačią dieną jis gali grįžti namo.
Anesteziją atlieka gydytojas anesteziologas-reanimatologas. Prieš procedūrą jis apklausia ligonį, įvertina jo būklę ir atsako į iškilusius klausimus. Ligoniui prijungiamos gyvybinių funkcijų stebėjimo priemonės ir aparatai, į rankos ar kitą veną įkišamas kateteris, per jį leidžiami skausmą malšinantys ir migdantys vaistai, lašinami tirpalai. Esant reikalui per kaukę ar specialius vamzdelius duodamas kvėpuoti deguonis. Ambulatorinei anestezijai vartojami greitai ir trumpai veikiantys vaistai, dėl to paprastai po procedūros praėjus valandai ligonis gali grįžti namo.
SVARBU:
• planuojamos atlikti anestezijos dieną nuo vidurnakčio negalima valgyti ir gerti;
• po anestezijos pacientą turi lydėti suaugęs, veiksnus palydovas.
Tai svarbu ligonio saugumui, todėl jei šių nurodymų nepaisoma, procedūra ir/arba anestezija gali būti atidėta:
• jei ligonis pastoviai vartoja vaistus, pvz., dėl padidėjusio kraujospūdžio, juos rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip 2 valandas iki procedūros su nedideliu kiekiu (50-100 ml) vandens;
• ligonio rūbai turi būti laisvi, nevaržantys judesių;
• papuošalus ir kitus vertingus daiktus palikite namuose.
• vairuoti transporto priemonės, dirbti su mechanizmais arba pavojingą darbą;
• priimti atsakingus sprendimus, pasirašyti svarbius dokumentus.