Misija Vėžys. Onkologinė pagalba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos (VUL SK) yra pirmaujanti tretinio lygio sveikatos priežiūros ir mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje ir viena didžiausių regioninių ligoninių Baltijos šalyse. VUL SK veikia daugiau nei 36 specializuoti medicinos centrai, daugelis jų (hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos oftalmologijos, pulmonologijos ir alergologijos, akušerijos ir ginekologijos, dermatovenerologijos, neurochirurgijos, abdominalinės chirurgijos, urologijos, bei vaikų onkologijos ir hematologijos) teikia paslaugas onkologiniams pacientams ir dalyvauja su onkologinėmis ligomis susijusiuose moksliniuose tyrimuose.
Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos įsteigtoje ligoninėje dirba daugiau kaip 6000 darbuotojų, tarp jų – 1269 gydytojai, 1944 slaugytojai ir kiti aukštos kvalifikacijos darbuotojai. Kasmet VUL SK suteikiama apie 1 mln. ambulatorinių konsultacijų, 80 000 hospitalizacijų ir atliekama daugiau nei 40 000 chirurginių procedūrų. Kompleksinės gydymo paslaugos teikiamos naujagimiams, vaikams ir suaugusiems pacientams, sergantiems bet kokio tipo ar lokalizacijos vėžiu. Kasmet Santaros klinikose gydoma daugiau nei 4000 naujų pacientų, kuriems diagnozuojama onkologinė liga. VUL SK teikiamos specializuotos onkologinė ligos diagnostikos ir gydymo paslaugos pacientams iš kitų šalių
VUL SK užtikrina modernią vėžio diagnostiką, įskaitant vaizdinius tyrimus, invazinę radiologiją ir telepatologiją. Siekiant užtikrinti kompleksinę ir kokybišką priežiūrą bet kokia onkologine liga sergantiems pacientams, taikomi daugelis pasaulyje žinomų moderniausių vėžio gydymo metodų, tokių kaip chemoterapija, onkologinė chirurgija, radioterapija, kamieninių ląstelių ir kietųjų organų transplantacija bei ląstelių imunoterapija. Vienas iš naujausių vėžio priežiūros pokyčių VUL SK – 2022 m. rugsėjo mėn. pradėta taikyti CAR T ląstelių terapija.
VUL SK yra visateisė dvylikos Europos referencinių tinklų (ERN), įskaitant „EuroBloodNet" (retų hematologinių ligų ERN, https://eurobloodnet.eu/), „PaedCan" (vaikų onkologinių susirgimų ERN, https://paedcan.ern-net.eu/), „EURACAN“ (retų suaugusiųjų solidinių navikų ERN, https://euracan.eu/) ir „Genturis" (ERN, skirtas visiems pacientams, sergantiems vienu iš retų genetinių navikų rizikos sindromų, https://www.genturis.eu/l=eng/Home.html), narė. Narystė ERN suteikia galimybę VUL SK specialistams teikti pažangią pagalbą retomis onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams ir konsultuotis su patyrusiais ekspertais iš visos Europos. Ji taip pat įgalina VUL SK atstovus prisidėti prie tarptautinių mokslinių tyrimų galimybių, bendradarbiauti su sveikatos priežiūros lyderiais, plėtojančiais naujausias retų vėžio ligų priežiūros galimybes.
VUL SK – universitetinė ligoninė, tad čia nuolat rengiami būsimi sveikatos priežiūros specialistai, vykdomi onkologijos moksliniai tyrimai. Įstaiga yra tapusi viena iš pagrindinių medicinos mokymo bazių, kurioje rengiami vientisųjų medicinos studijų studentai, daugumos medicinos sričių rezidentai, taip pat vykdomi doktorantūros ir po doktorantūros moksliniai tyrimai. 2021 m. VUL SK specialistai buvo daugiau nei 70 su vėžiu susijusių publikacijų autoriai ir dalyvavo 20 aktyvių šios srities klinikinių tyrimų. Per daugelį metų VUL SK klinikinės ir mokslinių tyrimų bendruomenės nariai įgijo daug patirties vykdant MTEP projektus ir toliau vykdo I-IV fazės vaistų ir medicinos prietaisų klinikinius tyrimus, stebėsenos ir tarptautinių registrų tyrimus. Vienos iš prioritetinių VUL SK mokslinės ir klinikinės veiklos sričių – skaitmeninė patologija ir dirbtinio intelekto galimybės navikams vertinti. Taip pat įgyvendinamos iniciatyvos, kuriomis siekiama racionalizuoti daugiadalykę, vėžį išgyvenusių pacientų priežiūrą, pasitelkiant šiuolaikinius IT sprendimus. VUL SK įgyvendina keletą tarptautinių mokslinių tyrimų projektų, įskaitant ES finansuojamus projektus.
VUL SK siekia prisidėti prie įvairiapusio požiūrio į vėžį ir vadovaudamasi Europos Sąjungos vėžio misijos (2021-2027 m.) tikslais, spręsti visus keturis pagrindinius kovos su onkologinėmis ligomis uždavinius: 1) suprasti vėžį, 2) užkirsti kelią vėžiui arba anksti jį nustatyti, 3) teikti veiksmingą vėžio gydymą ir 4) užtikrinti aukštą vėžiu sergančių pacientų ir jų artimųjų gyvenimo kokybę. Tikime, kad glaudus bendradarbiavimas su įvairiomis akademinėmis, klinikinėmis ir nevyriausybinėmis institucijomis nacionaliniu bei tarptautiniu mastu suteikia VUL SK specialistams unikalią galimybę prisidėti prie naujų ir veiksmingų sprendimų vėžio gydymo srityje.