Retų epilepsijų kompetencijos centras (KC) yra didžiausias epilepsijos ir sąmonės sutrikimų diagnostikos, gydymo, mokymo bei mokslo tyrimų centras Lietuvoje, kuriame gydomi Lietuvos bei užsienio retomis epilepsijomis sergantys pacientai. Retų epilepsijų KC teikia plataus spektro ambulatorines ir stacionarines paslaugas. Jame konsultuoja aukščiausios kvalifikacijos neurologai, klinikiniai fiziologai, neurochirurgai, radiologai, laboratorinės diagnostikos specialistai, genetikai, kardiologai, psichologai bei kiti specialistai.

Centre taikomos pažangiausios diagnostikos bei gydymo technologijos: inovatyviausi smegenų vaizdinimo metodai, įskaitant 3 teslų magnetinio rezonanso tomografiją,  pozitronų emisijos tomografiją ir vieno fotono emisijos tomografiją; atliekama elektroencefalografija (EEG) su papildomais elektrodais, papildomais specializuotais kognityviniais mėginiais, miego EEG, ilgalaikis videoEEG monitoravimas. EEG atliekamos intensyvios terapijos skyriuose ligoniams, sergantiems epilepsine ir kitomis kritinėmis būklėmis.
 
Diagnozuojant ir gydant ligas bendradarbiaujama su neurochirurgais, radiologais, genetikais, laboratorinės medicinos gydytojais, anesteziologais - reanimatologais. Čia taikomos moderniausios gydymo priemonės: medikamentinis epilepsijos gydymas, epilepsijos chirurgija, implantuojamas klajoklio nervo stimuliatorius, pacientams teikiama psichologinė ir socialinė pagalba.

Kompetencijos centras įkurtas 2001 metais. 
 
Centre atliekami šie tyrimai: 

1.     Vaizdiniai tyrimai:
  • Galvos kompiuterinė tomografija (KT)
  • 1,5 teslos galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografija (MRT)
  • 3 teslų galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografija (MRT)
  • Magnetinio rezonanso angiografija
  • Magnetinio rezonanso spektroskopija
  • Magnetinio rezonaso traktografija
  • Vieno fotono emisijos tomografija (SPECT)
  •  Pozitronų emisijos tomografija (PET)

2.     Elektroencefalografijų (EEG) tyrimai:

  •  Standartinis
  •  Su provokaciniais mėginiais
  •  Su papildomais elektrodais
  •  Su specialiais kognityviniais testais
  •  Su miego deprivacija
  •  Miego EEG
  •  Ilgalaikis videoEEG stebėjimas

3.    Kiti elektrodiagnostiniai tyrimai (elektroneurografija (ENG), elektromiografija (EMG)

4.     Kaklo ir galvos kraujagyslių ultragarsiniai tyrimai

5.     Laboratoriniai tyrimai:

  • Biocheminiai tyrimai
  • Imunologiniai tyrimai
  • Genetiniai tyrimai
  • Vaistų nuo epilepsijos koncentracijų tyrimai
  • Smegenų skysčio tyrimai

6.     Neuropsichologiniai tyrimai

Pacientai gali būti tiriami ambulatoriškai. Prireikus specifinio ištyrimo, ilgalaikio stebėjimo, kartais – pradedant gydymą ir nutraukiant vaistus, pacientai gali būti tiriami Neurologijos skyriuje.

Kuo mes ypatingi
Retų epilepsijų kompetencijos centras (KC) yra vienas didžiausių centrų Baltijos šalyse pagal atliekamų konsultacijų ir gydymo klajoklio nervo stimuliacijų skaičių. 2019 metais buvo konsultuota per 2000 pacientų, 23 pacientai gydomi klajoklio nervo stimuliacija.

Retų epilepsijų KC pacientų stebėsenos sistemoje yra daugiau kaip 1000 asmenų. Retų epilepsijų KC atliekami  klinikiniai, biocheminiai, mikrobiologiniai, imunologiniai ir genetiniai tyrimai, taikomi pažangūs ligos nustatymo metodai, radiologinė diagnostika.

Nuo 2019 metų Retų epilepsijų KC yra Europos referencinių centrų tinklo EpiCARE narys.

Centre sukurta unikali stebėsenos sistema, kurioje kaupiami duomenys apie naujai diagnozuotus atvejus, stebima ligos eiga ir vertinamas gydymo efektyvumas. Joje sukaupti duomenys analizuojami ir nuolat atnaujinami.

Retų epilepsijų KC prioritetine kryptimi laiko biomedicininių tyrimų vystymą, kuriais skatinamos medicinos inovacijos, o pacientai pirmieji gauna naują pažangų epilepsijos ir kitų ligų, kurių vienas iš simptomų yra epilepsijos priepuoliai, gydymą. Retų epilepsijų KC organizuoja ir vysto epidemiologinius gydymo rezultatų tyrimus ir nuolat tobulina gydymo protokolus pagal įrodymais grįstos medicinos principus.

Centro gydytojai reguliariai dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kur atnaujina savo žinias ir pristato centre atliekamų tyrimų rezultatus. Retų epilepsijų centras bendradarbiauja su pasaulinėmis epilepsijos organizacijomis – Tarptautine lyga prieš epilepsiją (International League against Epilepsy), Amerikos epilepsijos draugija (American Epilepsy Society) ir kitomis, dalyvauja oganizuojant renginius, kuriant epilepsijos ištyrimo ir gydymo rekomendacijas. Taip pat daug dirbama su Lietuvos organizacijomis: Lietuvos epileptologijos draugija (LED), Lietuvos neurologų aspciacija (LNA). Kartu su Lietuvos epileptologijos draugija (LED) organizuojamos reguliarios (vykstančios kiekvieną pavasarį ir rudenį) konferencijos apie epilepsiją. Jose pranešimus skaito Lietuvos ir užsienio šalių specialistai, dalyvauja visų su epilepsija susijusių sričių medikai, pacientai, jų šeimos nariai ir kiti besidomintys asmenys.
KC darbuotojai dėsto VU studentams, rezidentams, gydytojams specialistams.

KC glaudžiai bendradarbiauja su kitais epilepsijos centrais: Dianalundo epilepsijos centru (Danija), Kopenhagos universitetu (Danija), Gėteborgo universitetu (Švedija), Rostoko universitetu (Vokietija), Bochumo universitetu (Vokietija), Berlyno Charite klinika (Vokietija), Bristolio universitetu (Jungtinė Karalystė), Florianopolio universitetu (Brazilija), Nyderlandų epilepsijos centru. Šių centrų profesoriai atvyksta į Vilnių skaityti pranešimų,  pasidalinti savo patirtimi su kolegomis, kartu konsultuoja pačius sudėtingiausius epilepsija sergančius pacientus.

Ypatingą ryšį centras turi su 2014 metais įsteigta Lietuvos epilepsija sergančių asmenų sąjunga EPILĖ www.epile.lt 
Paskutinį kartą redaguota: 2020-11-30
Į viršų