Santariškių g. 2, 08661 Vilnius
tel. (+370) 5 236 5000
faks. (+370) 5 236 5111
info@santa.lt

      

SANTAROS KLINIKOS

VILNIAUS UNIVERSITETO LIGONINĖ

Prezidentė apgynė konstitucines pacientų teises ir grąžino Lietuvai teisę į pažangą

Spausdinti

Akademikai ir universiteto klinikų medikai sveikina Lietuvos Respublikos Prezidentės sprendimą, vetavusį Pagalbinio apvaisinimo įstatymą su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės ir grupės Seimo narių pataisomis. Šis įstatymas pamynė pacientų teisę į kokybišką ir pažangų gydymą.

„LR Seimo priimtas ir dabar jau Prezidentės vetuotas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas yra nesuderinamas su motinų ir vaikų, gimsiančių taikant šį įstatymą, interesais, gydytojų galimybe ir pareiga suteikti kokybišką gydymą bei efektyviu valstybės lėšų panaudojimu nevaisingumo gydymo išlaidoms kompensuoti. Dar daugiau, šis įstatymas yra antimoksliškas, pažeidžia pacientų ir žmogaus teises bei diskriminuoja ištisas pacientų grupes, o ypač – genetinėmis ir onkologinėmis ligomis sergančius pacientus“, – komentavo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Grąžina Drąsutienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos docentė Eglė Drejerienė, Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius.

2016 m. birželio 30 d. didelė Lietuvos akademikų, universitetų klinikų medikų grupė bei pacientų organizacijos kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę, prašydamos vetuoti 2016 m. birželio 28 d. LR Seimo priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuris, specialistų nuomone, vadovavosi siaura bažnytine doktrina ir iš esmės paneigė medicinos ir technologijų pažangą, tuo atimdamas galimybę nevaisingoms poroms gauti šiuolaikinę pagalbą. Akademikai ir medikai ypač kritikavo moksliškai nepagrįstus embrionų kūrimo ribojimus, lytinių ląstelių donorystės bei genetinių tyrimų uždraudimą. Dideles abejones sukėlė ir įstatymo nustatyti ribojimai pagalbinio apvaisinimo paslaugas leisti teikti tik santuokoje gyvenantiems asmenims.

Beveik aštuoniasdešimties akademinės bendruomenės atstovų ir kone 30 pacientų organizacijų atstovų įteiktą kreipimąsi galit rasti čia.

Lietuvos akademinė visuomenė tikisi, kad LR Seimo nariai atsižvelgs į Prezidentės išsakytą neigiamą požiūrį ir specialistų kritiką dabartinei įstatymo redakcijai ir galiausiai priims pacientų teises ginantį ir šiuolaikinį medicinos mokslą atitinkantį pažangų Pagalbinio apvaisinimo įstatymą.

Atnaujinta 2017-05-04
Straipsnis parodytas: 5649 kartų(kartus)