Santariškių g. 2, 08661 Vilnius
tel. (+370) 5 236 5000
faks. (+370) 5 236 5111
info@santa.lt

      

SANTAROS KLINIKOS

VILNIAUS UNIVERSITETO LIGONINĖ

Santaros klinikų neurochirurgai atlikto inovatyvią smegenų skysčio drenavimo operaciją

Spausdinti

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose pradėtas taikyti naujas Lietuvoje neurochirurginis metodas. Į žmogaus smegenų skilvelių sistemą įvedamas specialus kateteris su tam pritaikyta endoskopine kamera (med. šuntoskopas). Tokiu būdu iš vidaus yra apžiūrima smegenų skilvelių sistema – identifikuojamos anatominės struktūros bei galimos kliūtys normaliai smegenų skysčio tėkmei skilvelių sistemoje. Implantavus skilvelinį vamzdelį, suformuojama uždara šuntuojanti sistema, leidžianti smegenų skystį drenuoti į pilvo ar širdies ertmes. Taikydami naujausias endoskopinių operacijų metodikas, VUL Santaros klinikų neurochirurgai tikisi geresnių smegenų skystį drenuojančių operacijų rezultatų. Jų manymu, jos yra lengvesnės, preciziškesnės ir ypatingai naudingos operuojant vaikus.

VUL Santaros klinikose gydytas 21 metų vaikinas, kuriam dėl  labai sunkios galvos smegenų traumos anksčiau buvo atliktos kelios galvos smegenų operacijos. Anot VUL Santaros klinikų Neurochirurgijos skyriaus vedėjo dr. Roberto Kvaščevičiaus, pacientas po gyvybei pavojingos traumos, chirurginio ir reabilitacinio gydymo grįžo namo, tačiau praėjus keliems mėnesiams  išsivystė hidrocefalija (galvos smegenų vandenė*).  Pirmoji smegenų šuntuojanti operacija davė gerą, tačiau laikiną klinikinį efektą. Šį pacientą VUL Santaros klinikų neurochirurgai operavo naujuoju būdu – įvedus į galvos smegenų skilvelį kateterį su specialia endoskopine kamera (med. šuntoskopas) smegenų skysčio perteklius buvo nukreiptas į pilvo ertmę. Neurochirurgas R. Kvaščevičus sako, kad dažniausiai tokios šuntavimo operacijos būna nesudėtingos ir jos yra atliekamos, taikant klasikinius operacijų  būdus.

„Tačiau būna ir sudėtingesnių atvejų, kuomet dėl potrauminių pakitimų skilvelių viduje susiformuoja pertvaros ar cistos. Operuojant klasikiniu būdu, kateterio padėtis gali būti neteisinga, nustoja veikti šuntas, grįžta ligos simptomai ir tenka pacientą operuoti dar kartą. Papildomai taikant minėtą naująjį endoskopinį metodą, galima tikėtis mažiau operacinių komplikacijų ir geresnių atokių rezultatų” – sakė medikas.

*Hidrocefalija, tai liga, kai dėl įvairių priežasčių -  traumos, kraujo išsiliejimo, infekcijos,  sutrinka galvos smegenų skysčio nutekėjimas ir atsiranda spaudimas į galvos smegenis. Pagrindiniai ligos simptomai yra galvos skausmai, atminties, mąstymo sutrikimai, apsunkinta eisena, koordinacijos sutrikimai.

 Po pirmos operacijos nustojus veikti kateteriui matoma progresuojanti hidrocefalija ir neteisinga kateterio padėtis pakartotinai atlikus operaciją su šuntoskopu matoma teisinga keteterio padėtis ir mažėjanti hidrocefalija
Po pirmos operacijos nustojus veikti kateteriui matoma progresuojanti hidrocefalija ir neteisinga kateterio padėtis Pakartotinai atlikus operaciją su šuntoskopu matoma teisinga keteterio padėtis ir mažėjanti hidrocefalija, kitaip tariant, mažėja smegenų skilvelių išsiplėtimas


Atnaujinta 2017-05-05
Straipsnis parodytas: 6863 kartų(kartus)