Santariškių g. 2, 08661 Vilnius
tel. (+370) 5 236 5000
faks. (+370) 5 236 5111
info@santa.lt

      

SANTAROS KLINIKOS

VILNIAUS UNIVERSITETO LIGONINĖ

VUL Santaros klinikose transplantuota 100-oji širdis

Spausdinti
2015 m. vasario 7 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose sėkmingai persodinta širdis 55 metų vyrui. Operacija truko 9 val. Šiuo metu jis jaučiasi gerai. Sveiksta specialiai įrengtoje reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus palatoje. 
Istorines nuotraukos Tai jau 100-oji širdies transplantacija VUL Santaros klinikose ir 134-oji Lietuvoje. Pirmąją širdies transplantaciją šalyje 1987 m. atliko prof. Algimantas Marcinkevičius. Vėliau širdies persodinimo operacijoms Santaros klinikose vadovavo akademikas prof. Vytautas Jonas Sirvydis, nuo 2008 m. – prof. Giedrius Uždavinys, o nuo 2009 m. – doc. Virgilijus Tarutis.
Ilgą laiką širdies persodinimas buvo reta operacija, tačiau pastaraisiais metais jau atliekamos 7-8 transplantacijos per metus. Šiuo metu laukiančiųjų širdies persodinimo sąraše yra 37 pacientai, iš jų yra du mažamečiai. (Tarp jų daugeliui pažįstama Santaros klinikų 1 metukų pacientė Estrėja donoro širdelės laukia jau 9 mėnesius). Transplantacijų skaičių vis dar riboja donorų stygius.
 
Santaros klinikų Širdies chirurgijos centro vadovas doc. Virgilijus Tarutis sako, kad pacientams, kurie negali sulaukti donoro, gyvybę išgelbėti ir pratęsti gyvenimą galima implantuojant dirbtinę širdį. „Tai – ypatingai modernus širdies nepakankamumo gydymo metodas, bet jis – vis tik yra laikina priemonė, padedanti sulaukti tinkamo donoro. Mūsų 100-asis recipientas, po 2003-aisiais patirto infarkto ir 2013-aisiais išgyventos klinikinės mirties, su dirbtine širdimi gyveno pusantrų metų. Jis gyveno fiziškai pakankamai aktyvų gyvenimą. Neribojo ir nestabdė savo įprasto gyvenimo ritmo, bet širdies transplantacija jam vis tiek buvo būtina“, – pasakojo doc. V. Tarutis.  
 
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad visos širdies transplantacijos, kurias Santaros klinikų medikai atliko nuo 1987 m. iki dabar, yra visų medikų komandinio darbo įprasminimas. „Šimtas širdies persodinimo operacijų, tai - didelis mūsų visų kolegų nueitas kelias. Šiandien galime pasidžiaugti, kad mūsų Santaros klinikose susiformavo stipri kardiochirurgų, kardiologų, anesteziologų-reanimatologų, operacinės darbuotojų komanda, kurių profesionalumo dėka širdies transplantacijos gali vykti nenutrūkstama vaga. Norėtųsi paminėti visus mūsų šalies chirurgus, kurie po prof. Algimanto Marcinkevičiaus tęsė jo pradėtus darbus. Tai ¬– prof. Vytautas Sirvydis, prof. Giedrius Uždavinys, prof. Kęstutis Ručinskas, dr. Gediminas Norkūnas bei doc. Saulius Miniauskas. Jie dirbo širdies transplantologijoje nuo pat pradžių, o prof. Kęstutis Ručinskas šiuo metu jau savarankiškai atlieka širdies persodinimo operacijas.“ – teigia doc. V. Tarutis. 
 
Medikas pabrėžė, kad prie tokių operacijų prisijungia įvairių sričių medikai: kardiologai, prižiūrintys pacientus prieš operaciją ir po jos, anesteziologai, širdies ir kraujagyslių chirurgai, operacinių slaugytojai, anestezistai. Po operacijos labai svarbūs reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus žmonės. „ Širdies transplantacijos procese, kuris nuo donoro organo paėmimo, paprastai, užtrunka apie 11 valandų, dalyvauja ne vienas žmogus, o keliolika. Mūsų yra didžiulė komanda. Visi turime būti labai susiklausę, suprasti viens kitą iš žvilgsnio“, – sakė V. Tarutis.
 
Širdies transplantacijos metu Santariškių klinikų širdies chirurgas rankoje laiko širdį

100-ją Santaros klinikų širdies transplantaciją atliko chirurgai: Virgilijus Tarutis, Kęstutis Ručinskas, Edvinas Gaižauskas, Vilius Janušauskas, Aleksėjus Zorinas, Anesteziologai-reanimatologai: Robertas Samalavičius, Daiva Gražulytė, Karolis Urbonas, operacinės slaugytojos: Alė Aleškevičienė, Ala Šermukšnienė, Dalia Skunčikienė, Diana Vailjeva, Ina Skirkevičiūtė, Kristina Rimkutė, medicinos slaugytojos-anestezistės: Natalja Slučkienė, Jurgita Gabalė, Nina Kazlovskaja, Liuda Sanauskienė ir perfuzininkės: Jolanta Deinarovič, Lilija Mikelevič.

100 osios širdies transplantacijos  komandos dalis ir pacientas Jonas Maliuk 2
 
Atnaujinta 2017-05-05
Straipsnis parodytas: 6496 kartų(kartus)